Strony

poniedziałek, 25 listopada 2013

Ciekawostki o Słowianach...


  •   Słowianie zasiedlili Grecję (Peloponez), Kretę, Azję Mniejszą, Syrię, Półwysep Iberyjski, Maroko. Liczni Słowianie występowali w Egipcie. Poza tym osady słowiańskie znaleziono w Skandynawii, Islandii i w północnych Włoszech. 
  • Słowianie, co było rzadkością w średniowieczu, dbali o higienę. Każda wieś posiadała przynajmniej jedną łaźnię.
  • Słowianie wprowadzili do Europy piece, które były umiejscowione wewnątrz chat. Rzecz wówczas niespotykaną.
  • Zanim u Słowian pojawiły się koty, ich rolę spełniały łasice...  
  • Słowianie wyobrażali sobie, że w centrum świata jest potężne drzewo życia (np. dąb), którego korzenie sięgają świata podziemnego (umarłych), pień znajduje się w świecie ludzi, a korona drzewa znajduje się w krainie bogów. W korzeniach na złotym tronie siedzi Weles a Perun przebywa wśród gałęzi drzewa. To wyobrażenie jest obecne w kulturze ludowej do czasów obecnych. W bajkach występują drzewa, w których korzeniach żyje ogromna żmija.
    Osada w Biskupinie 
  • Wiele niemieckich miast zostało założonych przez Słowian m.in Berlin, Drezno, Lipsk, Greifswald, Brema, Wolgast
  • Zmarłym zostawiano w ustach monety na opłacenie podróży w zaświaty. Zwyczaj ten panował na wsi polskiej do poł. XIX w (świadczą o tym daty monet znalezionych w ustach zmarłych podczas wykopalisk).
  • Wiara w wampiry była powszechna na całej Słowiańszczyźnie. I to właśnie od Słowian rozpowszechniła się na cały świat.  Co ciekawe przebicie kołkiem nie było jedyną metodą. Stosowano też przecinanie kolan i innych stawów, umieszczano pod plecami noże i inne ostre przedmioty, obcinano głowę i zakopywano ją w innym miejscu, bądź umieszczano między nogami, przywalano delikwenta głazami. Wiara w wampiry być może brała się stąd, że człowiek po śmierci przechodzi gigantyzm pośmiertny, czyli rozdęcie ciała gazami gnilnymi. Stąd opisy potencjalnych wampirów jako istot rozdętych, opitych krwią (staropolskie ąpir oznacza kogoś rozdętego). Wbiciu kołka miał towarzyszyć syk śmiertelnie rannego potwora, tymczasem mógł to być dźwięk nagle wyzwolonych gazów.
  • Skandynawowie przejęli od Słowian topór. Nawet nazwa pozostała ta sama taparoex.
  • Słowianie budowali wspaniałe łodzie przystosowane do podróży morskiej. Różniły się one od skandynawskich tym między innymi, że były mniej smukłe, czyli mniej szybkie i mniej zwrotne, ale za to mniej wywrotne i przystosowane do transportu koni (ogółem do łodzi wchodziło 40 ludzi i kilka koni). Na tych łodziach Słowianie łupili Wikingów. Nazwy czterech rodzajów statków przejęli Wikingowie. Ich łodzie były budowane przy użyciu gwoździ, Słowianie używali drewnianych klinów.
  • Słowianie byli mistrzami w budowie drewnianych mostów. Najdłuższy z nich na jeziorze Teterow (Niemcy) liczy 3 m szerokości i 750 m długości.
  • Słowianie jako pierwsi zaczęli chmielić piwo. Znaleziska archeologiczne świadczą, że na terenie dzisiejszej Polski piwo istniało od zarania dziejów. Słowiańskie piwo było : lekkie, musujące, zielonkawe i wyrabiane początkowo z drobno zmielonej pszenicy.

Źródło : http://www.kns.us.edu.pl

28 komentarzy:

  1. Jeśli chodzi o browar to nie ma co się dziwić :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo ciekawy artykuł, jedyne co mnie dziwi to Biskupin. Przecież nie zbudowali go Słowianie, oraz znajdował się pod wodą w czasach, gdy przenieśli się oni na teren Polski...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wg. ostatnich badań nad DNA, Słowianie/pra-Polacy na tych terenach są przynajmniej ~6 tys. lat.

      Usuń
    2. Gród do grodu podobny ;)

      Usuń
    3. zacznijmy od tego, że Polacy to nie Słowianie, a Sarmaci....

      Usuń
    4. Słowianie nie spadli z kosmosu. Musieli mieć jakichś przodków. Biskupin to kultura łużycka a ta rozciągała się na terenach obejmujących wszystkie hipotetyczne miejsca genezy Słowian.

      Usuń
  3. Mógłby ktoś podać książki dotyczące powyższych tematów ?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Leszek Matela - Tajemnice Słowian

      Usuń
    2. Dziękuję, ale Matela już przeczytany:) Może coś co dotyczy 1 punktu?

      Usuń
    3. No to : Małgorzata Nesteruk, Małgorzata Fabianowska - "Ci sprytni Słowianie" lub
      Zdzisław Skrok - "Słowiańska moc, czyli o niezwykłym wkroczeniu naszych przodków na europejską arenę"

      Usuń
    4. Serdecznie dziękuję:)

      Usuń
  4. Piwo zostało wynalezione o wiele tal wcześniej w Mezopotamii pierwszym mieście położonym miedzy tygrysem i Eufratem dwoma rzekami tam w pierwszym kodeksie była kara śmierci dla barmana który dolewał do piwa wodę :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ale S. jako pierwsi zaczeli je chmielić.

      Usuń
    2. Piwo wszędzie zawsze pito. Nigdy nie pijano wody, bo było w niej mnóstwo bakterii (przy produkcji piwa następuje jego przegotowanie etc co zmniejsza liczbę drobnoustrojów). W średniowieczu np produkowano piwo 1 % dla dzieci

      Usuń
  5. "Słowianie jako pierwsi zaczęli chmielić piwo. Znaleziska archeologiczne świadczą, że na terenie dzisiejszej Polski piwo istniało od zarania dziejów."

    Albo od zarania dziejów, albo Słowianie pierwsi :) Wiadomo wszak, że kraj wiślański bezpośrednio przed Słowianami zamieszkiwali m.in. Goci i Wandalowie, a jeszcze wcześniej wiele innych ludów.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W tekście nie jest napisane, że Słowianie pierwsi wynaleźli piwo, lecz tylko jako pierwsi zaczęli je chmielić. A czy nie mogło być tak, że piwo zostało "wynalezione" niezależnie, w różnych kulturach i częściach świata, tak jak np. pismo?

      Usuń
    2. Człowieku lecz się albo weź za lekturę,a nie wciskaj ludziom takich głupot.
      Wandalowie to Słowianie. Goci? Proszę cię. Jakie to jeszcze inne ludy wg. ciebie były wcześniej?

      Usuń
    3. Goci zamieszkiwali północną Polskę w I wieku n.e., Wandalowie jedynie jej zachodnią część (bardziej byli umiejscowieni na terenach Niemiec). Wenedowie później wyparli ich zajmując większość terenów naszego dzisiejszego kraju.

      Usuń
    4. Tylko, że Ty mówisz o czasach naszej ery. A Słowianie są tu ok. 6 tyś lat (jak ktoś słusznie już napisał). Wcześniej należeli do kręgu indoeuropejskiego, z którego wyodrębnił się prasłowiański a potem słowiański. Samych Słowian mamy zachodnich, południowych i wschodnich.

      Usuń
    5. Piwo było znane dluugo, ale Tak, Słowianie pierwsi "chmielili" piwo. :)

      Usuń
  6. Ra Howa - nie osmieszaj sie :)

    OdpowiedzUsuń
  7. również zmieniłabym zdjęcie osady w Biskupinie, bo tu nie pasuje. W Biskupinie nie wiadomo czy byli Słowianie czy ktoś inny. Wiadomo tylko, że kultura łużycka.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Kultura łużycka należy do kręgu słowiańskiego. Oczywiście jest wiele sporów wśród badaczy. Relikty tej kultury są zachowane do dziś. Szkoda, że wyginęła w skutek m.in. najazdów obcych plemion. ;__;

      Usuń
    2. "Kultura łużycka należy do kręgu słowiańskiego."

      Oczywiście... według tez z XIX i początków XX wieku, kiedy to prym wiodła tzw. szkoła etniczna. Obecnie nawet nie mówi się o jednolitości kultury łużyckiej, a co dopiero o ich związkach ze Słowianami.

      Usuń
  8. Wiara w wampiryzm nie rozptrzestrzeniła się od słowian na świat tylko występowała pod każdą szerokością geograficzną niezależnie od siebie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Poczytaj np. Gieysztora, jednego z najwybitniejszych polskich znawców Słowian, a dowiesz się, że a i owszem wąpierz, bo tak brzmi slowiańska nazwa wampira, pochodzi własnie od Słowian. Natomiast, jeśli chodzi o likantropię, czyli m.in. volklodaka, to ona faktycznie jest pod każdą szerokością geograficzną. Tu polecam drugiego wybitnego badacza, tj. Erberto Petoję

      Usuń
  9. panowie - najnowsze badania genetyczne pokazały ze słowianie zasiedlali tereny od cześci Francji po połowe obecnej Włoch z tad dowód na to ze słynni "etruskowie" których pismo nikt na zachodzie nikt nie jest w stanie odczytać sa słowianami - proponuje obejrzeć na youtubie bardzo ciekawy film złaszcza ze pojawia sie tam imie polaka który pierwszy na to wpadł i omały włos w czasach zaborów nie stracił głowy w rzymie dzieki jezuitom nie mówiac juz o tym ze jego ksiegi wpisano do kanonu ksiag zakazanych - ciekawe dlaczego?

    spór przedmówców czy słowianie tu byli czy nie - o ile wiem to w archeologii sa różne prawdy jak w każdej nauce - jedne uważaja ze jak sie znajdzie łupiny danej grupy to znaczy ze oni wedrowali i tu byli a jak znajdzie sie cos inego to znaczy ze wywedrowali. I tu mamy problem - ta teoria jest rozpowszechniona w ksiażkach i stoi w duzym konflikcie z teoria genetyczna która pokazuje ze słowianie sa tu od dawna. Myśle że prawda jest po środku ruchy pewnie były ale nie na taka skale jak sie nam wmawia - mam tez inne pytanie - czy jak 1000 lat po nas ktos odkopie resztki telwizora z napisem made in china to znaczy ze tu były chiny? a moze o wymianie kulturowo - handlowej? podobnie jest z wykopaliskami - znaleziono na ziemiach polskich kompletny pochwek woja scytyjskiego w śród grobów kultury bodjarze łuzyckiej i co to znaczy? jedni powiedza ze jak to przecie scytowie tu przybyli - no to jak przybyli to pewnie palili grabili itd a tu taka niespodzianka a moze wojownicy urzywali inneg sprzetu niż na codzień ? przeż wynalazki sie przenikały a nie nagle znikały i pojawiały sie nowe. A i o jednym chciałbym wpspomnieć a w zasadzie dopisać - na ziemiach polskich znaleziono najstarszy na świecie obraz koła i powozu - czy to znacza ze inni sie od naszych prapra przodków uczyli?

    co do polskiej historii zgodze sie z jednym z przedmówców - w polskiej histori jest coś dziwnego - Wanda co niechciała niemca (w okresie wandy nie było germani a co dopiero niemiec), z tego okresu tez polak mały a również pieśń kościelna boze coś polske napisana ku czci cara!. obecnie ma troche zmienione słowa.

    no i proponuje państwu poczytac o badaniach archeologicznych w przemyślu i kaliszu, lublinie? . co tam mozna znaleść? a no bardzo rzadkie insygnia rzymskie? niby skad sie tam wzieły? włacznie ze spalona palisad obozu rzymskiego? albo je zdobyto albo prawda jest to ze jeden z wladców słowiańskich (lehickich) miał za żone siostre cezara a ta w "polsce" załozyła dwa miasta jednym z nich był lublin? ciekawe co na te znaleziska powiedza zwolenicy teori ze ludnosc sie tylko przemieszczała? to w takim razie gdzie kończył sie rzym skoro mamy obóz warowny oraz isygnia?

    a co do wmawiania polakom różnych ciekawych teorii - to jakim sposobem wytumaczycie to ze w krakowie na rynku odkopano najstaszy w polsce kościów obrzadku bizatyjskiego? starszy niz kościoły katolickie w poslce ? przeciez zawsze byliśmy poganami !!! wyglada na to ze to zdobywcy pisza historie.

    OdpowiedzUsuń