Strony

Historia Polski


Najważniejsze daty z historii Polski :

966- Chrzest Polski
972- Bitwa pod Cedynią
1000- Zjazd w Gnieźnie
1025- Koronacja Bolesława Chrobrego

1138- Testament Krzywoustego i rozbicie dzielnicowe
1226- Konrad  Mazowiecki sprowadza Krzyżaków
1320- Zjednoczenie kraju, koronacja Łokietka
1385- Unia Polski z Litwą w Krewie
1410- Bitwa pod Grunwaldem
1444- Bitwa pod Warną
1525- Hołd pruski

1569- Unia Lubelska
1610- Bitwa pod Kłuszynem
1611- Hołd ruski
1648- Powstanie Chmielnickiego
1655-1660- Potop Szwedzki
1683- Odsiecz wiedeńska, Jan III Sobieski
1717- Sejm Niemy
1772- I rozbiór
1791- Konstytucja 3 maja
1792- konfederacja targowicka
1793- II rozbiór
1794- Powstanie kościuszkowskie
1795- III rozbiór

1797- Utworzenie Legionów we Włoszech
1807- Utworzenie Księstwa Warszawskiego
1815- Upadek Księstwa Warszawskiego
1830- Powstanie listopadowe
1863- Powstanie styczniowe

1914- Rozpoczęcie I wojny światowej
1918- Odzyskanie niepodległości po 123 latach
1920- "Cud nad Wisłą" Zwycięstwo Polaków W Wojnie z bolszewikami
1939- Agresja hitlerowskich Niemiec i ZSRR na Polskę
VIII-X 1944 r. - Powstanie Warszawskie

1956- Poznański Czerwiec
1989- Rozmowy Okrągłego Stołu
1999- Polska członkiem NATO
2004- Polska wchodzi do Unii Europejskiej

W tych kilkudziesięciu datach zawiera się praktycznie cała historia Polski. A jeśli jakieś ważne wydarzenie pominąłem, to napisz w komentarzu




27 komentarzy:

  1. dziwne... Dlaczego historia zaczyna się dopiero w 966 roku? Nie rozumiem. Chyba ktoś się sugerował słabej jakości tanimi książkami.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Rok 966 jest rokiem, kiedy Polska przyjęła chrzest. Mieszko I ożenił się z czeską księżniczką Dobrawą. To dało zręby do stworzenia się Polski. Nawet pojawienie się Polan datowane jest na X wiek, więc to Pan chyba czytał złe książki.

      Usuń
    2. Rzeczywiście dziwne, tym bardziej dziwne że jest mowa o chrzcie Polski, cóż siła tradycji, bo dowodów żadnych. Takiego wydarzenia po prostu nie było a przynajmniej nic pewnego o tym nie wiadomo. To rosyjskie myślenie skłania do porządkowania na siłę historii a co za tym idzie wymyślania dat i zdarzeń, nauka ma służyć dobru państwa i stąd ta data i taka informacja.
      Książki dobre książki złe to też charakterystyczne. Żadnych konkretów i informacji, zamiast tego legendy tradycja i przekonana.

      Usuń
  2. W tej zakładce umieściłem najważniejsze daty z historii narodu polskiego, które każdy powinien znać. Daty typu 8000 a 4500 r. p.n.e (przejście z kultury paleolitycznej do neolitycznej), w żaden sposób nie odnoszą się do formowania państwa polskiego na przełomie X i IX wieku. Następnie daty określające nam życie Słowian, w chwili przybycia na tereny Polski, nie są dokładne i pewne. Dlatego też pierwszą i ważną datą, którą każdy Polak powinien według mnie zapamiętać jest rok 966.

    OdpowiedzUsuń
  3. Z założenia idzie autor dobrą ścieżką :D No Ale zawsze jakieś jest ;) pozdrawiam ;)

    OdpowiedzUsuń
  4. A czy to nie jest ważne wydarzenie ?
    29 października 1611r. na Zamku Królewskim w Warszawie miał miejsce Hołd Ruski, największy triumf w historii Polski. Odpowiadając na agresję Rosjan sprzymierzających się przeciwko Polsce ze Szwedami hetman wielki koronny Stanisław Żółkiewski w Bitwie pod Kłuszynem rozbił liczniejszą armię rosyjska (4.VII.1610r.), zdobył Moskwę i wziął do niewoli cara Rosji Wasyla IV Szujskiego.

    Rok później – wraz z głównodowodzącym armii wielkim kniaziem Dymitrem i następcą tronu wielkim kniaziem Iwanem car Wasyl IV Szujski ukorzył się przed polskim królem, Zygmuntem III Wazą. Cała trójka złożyła też przysięgę, że nigdy więcej Rosja nie napadnie na Polskę.
    Wysokourodzonym jeńcom darowano życie (co - jak na standardy wschodnie - było nie do pomyślenia!); osadzono ich w komfortowym areszcie domowym na zamku w Gostyninie.

    OdpowiedzUsuń
  5. W roku 1660 podpisany został traktat w Oliwie, na mocy którego Polska uznała suwerenność Prus Książęcych, które za trochę ponad 100 lat dokonają 1 rozbioru Polski!

    Polacy jako jedyni zdobyli Moskwę, utrzymywali się na tronie moskiewskim 2 lata, trzymali przyszłych zaborców za mordy. Owszem, Napoleon również dokonał tego, ale wszedł tam bo Rosjanie mu "pozwolili".

    Nie zapominajmy, że w 1717 roku odbył się Sejm Niemy, po którym Polska w praktyce straciła niepodległość. Bo jak inaczej nazwać stan, w którym każda decyzja zależna jest o Rosjan a król Polski nie ma nic do powiedzenia?

    17.09.1939 r. Rosja dokonuje ataku od wschodu na nasz kraj. Czemu ten fakt nie jest odnotowany? Przecież to jedna z ważniejszych dat historii Polski ostatnich lat.

    Czemu autor pominął te wydarzenia? Nie sądzi Pan, że warto o nich pamiętać? Tak samo jak o jedynym nie przegranym przez nas powstaniu - Powstaniu Wielkopolskim, którego Pan nie ujął? Nie zakłamujmy historii narodu nie mówiąc o przeszłości w pełnej jej okazałości!

    PS w 1226 r. Krzyżaków do Polski nie sprowadził Kondrat, a Konrad Mazowiecki. Jeden wyraz, 2 błędy :)

    Pozdrawiam, Konrad.

    OdpowiedzUsuń
  6. Mysle, ze warto tez umiescic date pierwszej wolnej elekcji oraz powstanie Królestwa Polskiego po obradach Kongresu wiedeńskiego ;)

    OdpowiedzUsuń
  7. Myślę, że warto dodać 1 grudnia 1981 roku- ogłoszenie stanu wojennego w Polsce

    OdpowiedzUsuń
  8. Panowie Anonimowy i Dawid Kołodziej mają rację. Wymienione przez nich wydarzenia miały istotny wpływ na ówczesnych mieszkańców nie tylko Rzeczpospolitej ale również tej części Europy.

    OdpowiedzUsuń
  9. jesli moge cos zasugerowac, to w pelni zgadzam sie z dwoma anonimowymi przedmowcami - 1815, 1981
    .

    OdpowiedzUsuń
  10. konfederacja targowicka to rok 1792 :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. jak zajmujesz się historią, to sprawdź, kiedy miało miejsce dane wydarzenia, a nie uprawiaj pseudohistorii :(

      Usuń
  11. A co z powstaniami śląskimi?

    OdpowiedzUsuń
  12. Panowie, nie kłóćcie się. Bardzo fajnie, że współczesne dzieciaki interesują się historią. Mimo paru błędów merytorycznych i trochę bardziej wielu ortograficzno-stylistycznych to jednak super sprawa, że taki blog (i strona na FB) powstały. Pozdrawiam serdecznie..

    OdpowiedzUsuń
  13. Zgadzam sie z Panem Adamem Fularzem nie okrajajmy naszej histori pod dyktando niemieckie i rosyjskie,nasza historia zaczyna sie duzo wczesniej niz niemiecka.

    OdpowiedzUsuń
  14. Prosze mnie poprawic jesli sie myle. Upatruje poczatkow panstwowosci Slowian Zachodnich, a w szczegolnosci Polan Nadnoteckich, czy Polan Nadwartanskich - rowniez w takim amalgacie - mieszance kulturowej wedrownych grup Ostrogockich, z Naszymi Slowianami-Polanami. Sam Boleslaw Chrobry, gdzie w poczatkach pismiennictwa na terenach polskich wspominal o wspolnym budowaniu zrebow Panstwowosci Owczesnej Polski: przez a.Slowian-w-tym-Polan, oraz: b. wedrujacych Ostrogotow, ktorzy jednakze osiedlali sie i X w., jak i znacznie, znacznie wczesniej na terenach dzisiejszej Polski, budujac przy tym grody, grody - odrebne od grodow slowianskich, a w perspektywie kilkudziesieciu lat przenoszac sie stopniowo, w tej swojej dzialalnosci osadniczo-wedrownej, az po sam rejon polnocnego wybrzeza Morza Czarnego. Stad pozostalosci i genotypowe w genomie Slowian Zachodnio-Polnocnych, siegajace nawet i 3.5 tysiaca lat...., Z kolei (to moje bardzo prywatne zdanie - na temat wedrowki ludow europejskich), niektore ze szczepow skandynawskich maja spora domieszke wygaslej na terenie anatolijskim - kultury hetyckiej (dziwne? nie?). To by tlumaczylo - bardzo regularne wizyty poznawczo-handlowe Skandynawowo od niepamietnych czasow, ktory zapuszczali sie i po graniczne dla ich wedrowek rejony Bliskiego Wschodu...

    OdpowiedzUsuń
  15. 1109 Obrona Głogowa

    OdpowiedzUsuń
  16. Bitwa pod Hodowem – bitwa pomiędzy wojskami polskimi a tatarskimi pod Hodowem w 1694 roku. Wszyscy znamy historię 300 spartan którzy polegli w walce z 20 000 armią, a historie 400 husarian którzy pod Hodowem odparli atak 40 000 tatarów ?

    OdpowiedzUsuń
  17. Witam
    Zgadzam się, że nie należy rozpoczynać historii Polski od chrztu w 966r. Trzeba pisać o Słowianach, jednak kolega Dominik jest młodym człowiekiem i dopiero zaczyna się uczyć (chwała mu za to). Tak więc poleciał tym czego go nauczyli na lekcjach historii. Ale dzięki starszym kolegom z dużo większym doświadczeniem historycznym (wiedzą i poszukiwaniem jej) pewnie niedługo zacznie się interesować Słowiańszczyzną. Nie mówimy tu o ludach pierwotnych zamieszkujących tereny obecnej Polski lecz o strukturach plemiennych, które stanowiły podbudowę państwowości polskiej. Oczywiście, fałszowanie historii przez pseudohistoryków niemieckich i rosyjskich spowodowało straszne braki wiedzy czy nawet fałszywą wiedzę u Polaków ale na szczęście, od kilku lat zaczyna prawda się przebijać i idzie to w dobrym kierunku. Tak więc życzę Dominikowi dużo samozaparcia w dążeniu do prawd historycznych a kolegów o dostarczanie mu potrzebnej wiedzy i wspieranie a nie ganienie za "małe" braki. Powodzenia! Sława Słowianom

    OdpowiedzUsuń
  18. Standardowo brak zwycięzkich powstań: Wielkopolskiego i Ślązkich.

    OdpowiedzUsuń
  19. 1370r. - moim zdaniem bardzo ważna data.

    OdpowiedzUsuń
  20. Brak mi wśród tych dat bitwy po Chocimiem, tej pierwszej w 1621 roku z uwagi na sytuację w ówczesnej Europie miała znaczenie.

    OdpowiedzUsuń
  21. A ja Wam na to: NIE !

    OdpowiedzUsuń
  22. Wystarczy pojechać na Jasną Górę w Częstochowie i dokładnie obejrzeć obraz "Poczet królów Polskich" na którym jasno widać że przed Mieszkiem 1 było 14 królów Polski. Jak się to ma do tego czego uczą nas w szkołach?? Odpowiedzcie sobie sami.

    OdpowiedzUsuń
  23. Prawda jest ,ze Kosciol stworzyl narod polski z czesci narodu niemieckiego.

    https://derhonigmannsagt.wordpress.com/2017/01/17/polen-und-die-faelschungen-seiner-geschichte-der-anteil-deutschlands-am-aufbau-des-polnischen-staat/

    OdpowiedzUsuń