wtorek, 15 kwietnia 2014

KONKURS... Wygraj koszulkę surge polonia

Mamy dla Was konkurs. Zwycięzca będzie mógł wybrać jedną z koszulek dostępnych w sklepie surge polonia. Żeby wygrać należy przeczytać wczorajszy  artykuł  Jak Piłsudski w 1933 roku chciał zaatakować III Rzeszę... i napisać scenariusz: Co by było gdyby Piłsudski zaatakował III Rzeszę. Wasz opis może być bardzo prawdopodobny, ale również możecie puścić wodze fantazji i wymyślić coś niebywałego, co na realia lat 1932-1934 nie miało by szans  na realizację. Swoje prace umieszczajcie w komentarzach pod tym postem. Na końcu podajcie adres e-mail, na który napiszemy do osoby, której praca  najbardziej nam się spodoba. Konkurs potrwa do piątku. W piątek o 15:00 wybierzemy najbardziej kreatywną pracę i skontaktujemy się drogą mailową ze zwycięzcą, który będzie mógł wybrać bawełnianą koszulkę spośród oferty
surge polonia oraz odpowiedni rozmiar – musi być w chwili konkursu dostępny w sklepie.


Konkurs zakończony. A oto zwycięska praca ;

Jest 2 maja 1933 roku, Józef Piłsudski składa oficjalne ultimatum Adolfowi Hitlerowi - „albo Niemcy wyrzekną się żądań rewizji granic z Polską, albo wojna! Macie 24 godziny na podjęcie decyzji!”

Po otrzymaniu ultimatum ze strony polskiej, Adolf Hitler wraz ze swoimi najwierniejszymi współpracownikami Josephem Goebbelsem – ministrem propagandy, Wilhelmem Frickiem – ministrem spraw wewnętrznych oraz Rudolfem Hessem – „prawą ręką” Hitlera próbują obmyślić ewentualny plan obrony.

Nie możemy pokazać, że jesteśmy słabi! Musimy pokazać swoją siłę! - krzyczy Hitler.
Adolf, nie mamy wystarczającej ilości broni. Piłsudski ma za sobą podobno Francję i Wielką Brytanię. - odparł Hess.
Nie możemy ulec. Prędzej czy później dojdzie do bezpośredniego starcia...
Ale... Ale nie teraz... Nie mamy szans.
Nie interesuje mnie to! Ogłosić mobilizację. Przerzucić wojska na wschód od Berlina. Każcie wszystkim dowódcom stawić się u mnie jak najszybciej! Rudolf, dopilnuj tego.
Jasne. Jak chcesz. Twoja decyzja.

25-tego lipca 1932 roku Polska podpisała pakt o nieagresji z ZSRR. Hitler tego nie wiedział. Hitler miał nadzieję, że na wypadek wojny z Polską to właśnie Stalin będzie chciał wykorzystać fakt przerzucenia polskich wojsk na zachód kraju i „zabrać” trochę wschodniej Rzeczypospolitej.


21 marca 1933 roku, Londyn
Premier Wielkiej Brytanii - Ramsay MacDonald, Francji - Édouard Daladier oraz nasz Józef Piłsudski spotykają się na nieformalnym spotkaniu związanym z ewentualnym atakiem na III Rzeszę.
- Nie możemy działać pochopnie. Nie mamy takiej armii lądowej, więc nie tędy droga. Navy Royal możemy przerzucić w rejony Morza Północnego i Morza Bałtyckiego. - zaczął MacDonald.
Édouard, musicie zmniejszyć możliwość ewentualnego ataku Rzeszy na Was. Linia Maginota musi być szczelna. Cześć wojsk pozostaw w okolicy Paryża, reszta „na Maginota”. - odrzekł Piłsudski.
Tak, tak... Bo to na pewno się uda... - rzekł jak zwykle znudzony Daladier.


8 maja 1933 roku Piłsudski wypowiada wojnę III Rzeczy. Wojna nie jest błyskawiczna. W pierwszym tygodniu wojny polskie armie zajmują kilka mniej znaczących miast w obrębie maksymalnie 100 km w głąb Niemiec.
Hitler skupia się na obronie kluczowych miast. Największe siły niemieckie próbują opanować sytuację w Berlinie i Monachium. Te według Hitlera dwa kluczowe miasta. W Zagłębiu Ruhry produkcja nowego uzbrojenia idzie pełną parą. Niestety nie da się przyspieszyć pewnych rzeczy.

Francuzi skupieni na Linii Maginota czekają na kolejne ruchy niemieckich wojsk.

Początek czerwca przynosi nieoczekiwane rezultaty. Do wojny przeciwko polsko-francusko-brytyjskiej koalicji włączają się Włochy. Benito Mussolini podpisując pod Monachium tajny akt współpracy z Niemcami postanawia zaatakować Francuzów. Takiego obrotu sprawy nie spodziewał się nikt.
Tajne rozmowy prowadzą także Polacy. Józef Beck przybywa do Paryża i wspólnie z tamtejszymi władzami próbuje opracować plan obrony południowych granic. Tam niestety Linia Maginota jest słaba. Każda chwila jest ważna. Nikt nie deprecjonuje siły włoskiej armii. Nie ma informacji na temat jej liczebności.
Francuskie wojska przenoszą się, aby bronić granic. Włosi przełamują kolejne linie oporu, jednak na nic się to zdaje. Lyon – to ostatnie miasto, które Włosi zdobyli.

Jest koniec lipca. Wojna, która w zamyśle koalicji miała być błyskawiczna staje się wojną, w której nikomu nie zależy na zmianie pozycji. Francuzi nie odzyskali Lyonu i terenów od miasta do granicy z Włochami. Polska, co prawda, jest około 30 km od Berlina nie przesuwa się do przodu.
Hitler gra na czas. Próbuje stworzyć kolejny sojusz. Włosi nie są w stanie dać mu gwarancji pomocy. Zostali zatrzymani. Podchody pod Stalina i ZSRR również okazują się nieskuteczne - „To jest wasza wojna. My nie będziemy się mieszać” - te słowa miał wypowiedzieć Stalin do Hitlera.
Piłsudski nie ma na co czekać. Chciał zająć strategiczne punkty na niemieckiej mapie do 3 tygodni. Czas nie jest sprzymierzeńcem Polaków. W niektórych mniejszych miastach w Polsce słychać głosy niezadowolenia. Polityczni przeciwnicy Marszałka już mówią o pogarszającej się gospodarce. Brakuje rąk do pracy, ponieważ wszyscy skupieni są na wojnie.
Niemcy nie planują ataków. Czekają na rozwój sytuacji. Próbują dalej zabezpieczyć strategiczne miasta.

Przełom następuje w nocy z 23 na 24 września. 3 polskie dywizje pancerne (z Poznania, Żurawicy i Modlina) mają przeprowadzić atak na Berlin. Ma to ostatecznie zakończyć wojnę. Z powietrza wspomagać ma głównie Royal Air Force. Operacja o kryptonimie „Goldberg” ma przechylić szalę zwycięstwa na korzyść koalicji.
29 września polska piechota wchodzi do Berlina. Pozostałości niemieckiej armii oraz nieliczni mieszkańcy próbują jeszcze dalszej walki. Nie chcą pogodzić się, w ich mniemaniu, z najeźdźcą. Walki w mieście trwają jeszcze tydzień. 10 października Niemcy podpisują „akt kapitulacji”. Nie robi tego Hitler, który zapadł się pod ziemię.
Na froncie francusko-włoskim wojna zakończyła się szybciej. Włosi zdecydowali się opuścić terytorium Francji oraz wypłacić odszkodowanie wojenne w zamian za nierozliczanie ich z działań.
Piłsudski wraz z sojusznikami podzielił całe niemieckie terytorium. Lubeka, Hamburg, Brema i Emden wyznaczały obszar, który miał być oddany Wielkiej Brytanii. Pozostały podział – pomiędzy Francję i Polskę przebiegał wzdłuż następujących miast: Hannower, Kassel, Monachium – z tym, że Monachium miało zostać miastem polskim.

Hitler ukrywał się jeszcze kilka miesięcy po wojnie. Wrócił wiosną 1934 roku do Berlina. Próbował odbudować NSDAP, namówić do kolejnej walki. Rewolucja miała nadejść z Zachodu. Niestety plany spełzły na niczym. Hitlera w ręce polskiej policji oddali jego najbliżsi współpracownicy – Goebbels oraz Frank.


15 komentarzy:

  1. Niemcy, jako państwo dopiero odbudowujące się, mogłoby zostać odepchnięte aż do Zagłębia Rurhy. Z drugiej strony nastąpiłby atak Francji. Atak Polski rozpocząłby się od strony Śląska jako obszaru najlepiej rozwiniętego. Polskie lotnictwo (choć niewielkie) zdążyłoby w ciągu 3 dni nieustannego nalotu doprowadzić do obniżenia morale w Berlinie, Dreźnie, Hamburgu i Monachium...Nasze wojsko w połączeniu z oddziałami Petlury i jak wspomniałem wcześniej Francji, rozprawiłoby się z Niemcami w max. pół roku.

    A co by było? Polska odsunęłaby widmo wojny o kolejne 3-4 lata. Dokończonoby rozpoczęte inwestycje planowe, a Rosjanie zaczęliby się z nami wtedy już liczyć na arenie

    kacper.wojtyra@wp.pl

    OdpowiedzUsuń
  2. Armia niemiecka była słaba. Kryzys gospodarczy zrobił to, co musiał zrobić. Nie było pieniędzy na utrzymanie i wyposażenie armii. Myślę, że Hitler najbardziej umocniłby Berlin, wydaje się to najbardziej racjonalne. Polacy zajęliby sporo terenu. Gdyby Marszałek zatrzymał się na stolicy Rzeszy, wysłałby część wojsk do zajęcia większych miast, takich jak Drezno, Lipsk, Hamburg. Na miejscu Piłsudskiego starałbym się odgrodzić Berlin od reszty Niemiec i przytrzymać "oblężenie". Ludzie zaczęliby głodować. Nie zapominajmy, że był kryzys. Francja prawdopodobnie zaatakowałaby zachód. Przy odrobinie szczęścia zajęłaby Zagłębie Ruhry, potem Stuttgart. Piłsudski nie musiałby się śpieszyć. Mógłby wysłać część wojsk do zajęcia Norymbergi, ewentualnie Monachium. Wkrótce Francuzi zajęliby Frankfurt nad Menem. Berlin wytrzymałby maksymalnie kilka miesięcy. Wojna zakończyłaby się max. po roku od jej rozpoczęcia.

    babu227@interia.pl

    OdpowiedzUsuń
  3. Wiosna 1933,
    Marszałek reorganizuje struktury ZWC i POW, żeby zawiązano konspiracje na Warmii i Śląsku. Jednocześnie normalizuje stosunki z Czechosłowacją poprzez uczciwy podział Zaolzia, Spisza i Orawy.
    Lato '33,
    Wielkie manewry na zachodzie II RP, a po nich przebazowanie 200 tysięcy kawalerii na tereny poznańskiego, 100 tys. piechoty w gdańskim i grupa kawalerii (kilka tysięcy) wokół Suwałk, w Śląskim 50 tys. żołnierzy. Szukanie casus beli i notoryczne żądania wobec Rzeszy. Zachód i Liga Narodów niezadowolona.
    Zima '33.
    Ataki na Żydów w Niemczech. Marszałek powołuje Żydowskie Wojska Pomocnicze wcielając do nich młodych polskich Żydów. Hitler remilitaryzuje Nadrenię, ma polski bagnet na gardle, musi się zbroić. Do Polski trafiają dwie partie czeskich czołgów skoda. Hitler nie jest w stanie zrealizować kolejnego żądania RP ( poprzednie to: włączenie Gdańska do RP, użyczenie stoczni w Hamburgu i Kilonii do budowy okrętów, wprowadzenie reprezentantów polskiej mniejszości do Reichstagu) o opuszczeniu przez wojska Rzeszy terenów na wschód od Odry.
    16 kwietnia 1934 data upłynięcia ultimatum i wypowiedzenie wojny Niemcom. Prezydent Mościcki ogłasza powszechną mobilizację. do ataku przystępuje kawaleria z poznańskiego, atakuje w kierunku na Legnicę i na Wrocław i na północ na Szczecin i Koszalin. Wojska ze śląskiego atakują w kierunku na Opole. z gdańskiego wojska atakują na Słupsk i Koszalin, a na Wschód w kierunku na Królewiec. Akcja z Suwalszczyzny kieruje się na Warmię. W kolejnych dniach do akcji przystępują Czesi z atakiem na Drezno i Monachium. Francja skuszona szybkimi łupami Polaków przekracza Ren ale zostaje zatrzymana chaosem w dowodzeniu i niespodziewaną akcją Niemców
    Lato 1934,
    Wojsko Polskie otoczyło Berlin, na północy osiągnęło granicę z Danią, a na Zachodzie Turyngię. Czesi zajęli Bawarię i Wirtembergię. Francuzi utknęli 100 km za Renem.
    2 października 1934 przystąpiono, po uciążliwych notach od Ligi Narodów i Zachodu, do rozmów pokojowych
    Postanowienia pokoju w Warszawie: Włączenie do Polski Prus wschodnich, Pomorza i Śląska po Nysę Łużycką, okupacja północnych landów. Czesi okupują południe Niemiec, zostaje ustalony nowy ustrój państwa niemieckiego, które staje się luźną konfederacją krajów ze słabym rządem centralnym, ustalone zostają kontrybucje
    Epilog
    Rzeczpospolita wzmacnia się, wychodzi z kryzysu gospodarczego, Rząd reguluje napięcia narodowościowe poprzez przesiedlanie Ukraińców, Rosjan, Litwinów i Białorusinów na zachód, a Żydów i Niemców na wschód. Rozbudowa COP w wyrównanie różnic między wschodem, a zachodem kraju. Wojsko osiąga w 1942 zmechanizowanie na poziomie 65%, Polska zakupuje, od Francji Madagaskar, od Holandii część Indonezji, a od Portugalii Angolę. w 1945 zaostrzają się stosunki dyplomatyczne pomiędzy Polską, a ZSRR i między USA a Wlk Brytanią...
    Marszałek Józef Piłsudski umiera po długiej chorobie 12 maja 1936

    senpaulo@o2.pl

    OdpowiedzUsuń
  4. W momencie pozytywnej odpowiedzi ze strony Francji i Brytanii w sprawie pomocy przy nieudanym ataku na Niemcy. Gen. Piłsudski przypuszcza atak na tereny graniczące z Polską, w ciągu najbliższych miesięcy tereny okalające Odrę zostają podbite przez WP. Do Hitlera dochodzi świadomość tego, że jego armia w pojedynkę nie jest na tyle mocna żeby stawić czoła armii pod dowództwem Gen.Piłsudskiego, więc wysyła gołębia pocztowego do Stalina. Niestety gołąb zapomniał paszportu i nie był wstanie dotrzeć do adresata. Hitler oczekując na odpowiedź postanowił postawić wszystko na jedną kartę, ponieważ był pewny, że Stalinowi będzie zależeć na tym żeby Polska przestała istnieć. Stalin jak każdy wcześniejszy władca począwszy od Iwana IV "Groźnego" w Polsce nazywanego "Tchórzliwym" ponieważ nie stawał do walki na otwartym polu tylko chował się w twierdzy, miał mianie wielkości. Uwielbiał rozkładać mapę na swoim dębowym stole i patrzeć na pokaźne terytorium ZSRR. Postanowił kontynuować dzieło poprzedników i zdobywać nowe terytorium. Hitler dowiedział się o tym spotykając i rozmawiając ze Stalinem na koncercie Depeche mode. Podczas, gdy Hitler postanowił sprowadzić całą swoją armię pod tereny podbite przez Gen.Piłsudskiego to inwazja zaczęła postępować coraz bardziej i boleśniej dla Armii Hitlera. Piłsudski zaczyna wyczuwać, że momentem zwrotnym może być kontratak na ziemie świeżo zdobyte przez jego armię, więc przenosi całą swoją piechotę wraz z ariergardą na tereny w których miałby nastąpić owy kontratak. Poprosił o wsparcie *Royal Air Force i w inwazji z drugiej flanki na tereny należące do Niemiec. Odpowiedz była pozytywna, podczas gdy armia Piłsudskiego zdołała wręcz rozbić żołnierzy Hitlera i zmusić do odwrotu do stolicy to jednostki Royal Air Force w tym czasie zdołały zbombardować ponad 90% terenu Berlina. Armia Gen. Piłsudskiego zdołała podbić III Rzeszę, część terenów znajdujących się na Północy należących dawniej do III Rzeszy zostaje przyznana w nagrodę za pomoc Wlk.Brytanii, resztę terenów zostaje przygotowanych gospodarczo typowo pod działania wojenne z myślą by zaatakować ZSRR i zarozumiałego Stalina, który został zaszokowany bardzo sprytnym i szybkim przejęciem III Rzeszy i również szykowała się do wielkiej wojny z Rzeczpospolitą.


    sobala.mateusz@o2.pl

    OdpowiedzUsuń
  5. Polska po przekonaniu Francji i Wielkiej Brytanii do kampanii przeciwko Niemcom, wypowiada im wojnę w 1933r. ZSRR pozostaje bierny. Stalin nie mając jeszcze tak silnej pozycji jak w kolejnych latach, obawia się że wysłanie wojsk na zachód byłoby świetną okazją dla jego przeciwników do wywołania kolejnej rewolucji. Tak więc wybucha wojna między koalicją Polski, Francji i Wielkiej Brytanii, przeciwko osamotnionej Rzeszy. Polska jako główne cele wojny uznała, uwięzienie Hitlera, obalenie nazistów, odzyskanie pozostałej części Śląska, plus ewentualnie przyłączenie Prus Wschodnich. Sojusznicy Polski zaakceptowali te cele, gdyż silna Polska była im na rękę. Upatrywali w Polsce głównego obrońcę Europy przeciwko szerzącemu się komunizmowi. Armie sprzymierzonych nie mają większego problemu z niewielką i pozbawioną ciężkiego sprzętu armią niemiecką. Wojna w przeciągu pół roku kończy się zdecydowanym zwycięstwem i zrealizowaniem postawionych celów, z wyjątkiem uwięzienia Hitlera gdyż ten zbiega do Austrii. Polska nie podejmuję dalszych prób uwięzienia go, gdyż w Niemczech stracił poparcie ściągając na kraj kolejną katastrofę, a Austria, nawet gdyby udało mu się jakimś cudem sięgnąć po władzę, nie miała wystarczającego potencjału aby zagrozić europejskim potęgom. Zachodnią granicę mieliśmy zabezpieczoną, południową też, nie wydaję się aby Czechosłowacja lub Rumunia knuły coś przeciwko Polsce, bardziej szukałyby w niej sojusznika na wypadek szerzenia komunizmu przez sowietów. I to właśnie ZSRR stał się największym problemem Polski jeśli chodzi i politykę zagraniczną. Było pewne, że Stalin będzie chciał zaatakować zachód, pytanie tylko kiedy? Kolejna wojna prewencyjna była niemożliwa, na pewno nie spodobałaby się ludności, którzy potrzebowali spokoju. Także reakcja sojuszników Polski byłaby zagadką, mogli by posądzić Polskę o imperializm. Piłsudski uwzględniając te argumenty, oraz wiedząc że dużo większa armia sowiecka na tak rozciągniętej granicy byłaby o wiele trudniejsza do pokonania postanowił że zamiast atakując sowietów, przygotuję się na ich atak. Wtedy to ZSRR byłoby stroną atakującą, a Polska mogłaby liczyć na różnorodną pomoc z całej Europy. W 1934r. rusza plan mający na celu zreformowanie wojska. Rusza też budowa umocnień na wschodniej granicy. Reforma wojskowa nie ma jednak na zadaniu przekształcić wojska w wojsko typowo defensywne. Piłsudski doskonale wie, że sowieci mogą zaatakować Polskę atakując najpierw Rumunie, lub co bardziej prawdopodobne kraje bałtyckie. Podpisuje z tymi krajami sojusze obronne, a w sztabie głównym opracowywane są plany kontrofensywy na wypadek ataku tych krajów przez ZSRR. Rozpoczyna się też rozbudowa infrastruktury, szczególnie na terenach byłego zaboru rosyjskiego, tak aby zrównać poziom infrastruktury w całym kraju. Oczywiście te plany nie przebiegają w sposób nagły, są realizowane bez pośpiechu, ale systematycznie, tak aby nie nadwyrężyć finansów państwa w sposób nadmierny. Piłsudski umiera w maju 1935r. Jednak jego polityka jest kontynuowana przez jego poprzedników, a Polska jest najszybciej rozwijającym się krajem w Europie.

    CDN...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jednak na wschodzie rośnie potęga ZSRR. Stalin przeprowadził wielką czystkę i ma nieograniczoną władzę w państwie, i powoli zaczyna badać możliwość szerzenia rewolucji na zachód. Od szpiegów dowiaduję się, że Polska jest świetnie przygotowana na wypadek wojny z nim, a także jest związana sojuszami z Rumunią i krajami bałtyckimi. Stalin dochodzi do wniosku, że szerzyć rewolucję może wyłącznie w Azji, jednak tam znajdują się kolonie brytyjskie, a Wielka Brytania na pewno nie będzie chciała pozwolić na wzrost ZSRR w regionie. Stalin wie, że wojna w Azji z Wielką Brytanią, to kontrofensywa Polski w Europie. Dochodzi do wniosku, że przygotowania do wojny z potęgami europejskimi zajmą mu co najmniej 15 lat. Ruszają potężne zbrojenia w ZSRR. Stalin jednak nie dożywa ich końca, a jego następcy nie są na tyle silni by wprowadzać jego plany w życie. Odosobniony ZSRR popada w stagnację, kraje europejskie nie chcą z nim handlować, postanawiają zniszczyć kolebkę komunizmu gospodarczo. Nie powstaje Unia Europejska. Kraje Europy są bardzo mocno powiązane gospodarczo, jednej nie ma mowy o strefie Schengen, ani o wspólnej walucie. ZSRR upada szybciej niż w rzeczywistości i rozpada się na szereg państw. Głównym spadkobiercą Związku Radzieckiego jest Rosja, jednak ludność tego kraju, też ma dość starego reżimu, a władze przejmują pokojowo nastawieni do innych państw osoby. A Polska? W miarę zwiększającej się recesji sowietów, wojsko ulegało stałemu zmniejszeniu, nie było już groźby wybuchy wojny. Więcej pieniędzy szło na gospodarkę, rozwój gospodarczy nie był jakoś super szybki, ale był systematyczny. Ludziom żyło lepiej. Kraje Europy doszły do wniosku, że tylko bardzo silne powiązania gospodarcze mogą być gwarantem pokoju. Nikt nie zacznie wojny, bo czeka go los ZSRR, czyli powolny upadek. Nie jest konieczne jednak powstanie Unii Europejskiej. Kraje się rozwijają bez tego.
      Mamy 16 kwiecień 2014r. Polska jest krajem blisko 70-milionowym, w większych granicach niż obecnie. Lwów, Wilno leżą w granicach Polski. Prusy Wschodnie i Śląsk jest Polski. Wrocław i Szczecin pozostaje jednak Niemiecki. Polska jest na równi z Francją, Wielką Brytanią i Niemcami. Z jej głosem liczą się inne państwa. A Piłsudskiemu są stawiane pomniki w całej Europie, jako ojcowi nowoczesnej Europy.

      rpmasque@gmail.com

      Usuń
  6. "Sojusz Czterech" cz.1
    Rok 1930 był to dziwny rok, w którym rozmaite znaki na niebie i ziemi zwiastowały jakoweś klęski i nadzwyczajne zdarzenia. Współcześni historycy wspominają, iż tej wiosny mniejszość niemiecka w niesłychanej ilości wyroiła się na terenach przygranicznych, co było przepowiednią licznych napadów sąsiedzkich. Latem zdarzyło się wielkie zaćmienie słońca, a wkrótce potem kometa pojawiła się na niebie. W Warszawie widywano też nad miastem mogiłę i krzyż ognisty w obłokach. Odprawiano więc modły i szykowano broń, wśród mroźnej jesiennej szarugi. Jednak kraj znów uratować miał wprawny wódz, i zręczny polityk Rzeczypospolitej - Józef Piłsudski. Współtwórca i obrońca wspólnej ojczyzny - Polski. W 1926 roku zdecydował się wystąpić przeciw Świętej Rzeczypospolitej i przeprowadziwszy zamach stanu przejął realną władze w kraju. Kolejne 7 lat usilne zabiegi na forum międzynarodowym przy wsparciu wybitnych osobistości ze świata wojskowości, dyplomacji ale tez pozyskaniu opozycji i nadaniu krajowej polityce wspólnego celu,doprowadziły do stabilizacji gospodarczej, i reorganizacji państwa. Zawiązano sojusze z PSL i Stronnictwem Narodowym. Wincenty Witos i Roman Dmowski wspólnie poparli utworzenie rządu złożonego ze specjalistów wszystkich partii. Rok 1931 przyniósł przełom. Biedny kraj podźwignął się z upadku spowodowanego Wielkim Kryzysem Gospodarczym, reperkusjami wojny celnej z Niemcami. Centralny Okręg Przemysłowy rozrósł się do rozmiarów nie przewidzianych w planach. Z taśm produkcyjnych schodziły dziesiątki nowych czołgów 7TP, produkowanych na licencji działek 37mm Bofors, karabinów, moździerzy i samolotów myśliwskich PZL P-50. Granica z Rzeszą stawała się niestabilna. W 1932 roku Roman Dmowski wysłany z misją dyplomatyczną do Pragi uzyskał kosztem zwrócenia Zaolzia Czechosłowacji ofertę przyjaźni i gwarancje wspólnej obrony. Był to dopiero początek. Sukcesy polskiej dyplomacji w europie środkowej skutkowały wspólnym utworzeniem środkowo-europejskiego potężnego sojuszu Węgier, Rumunii, Czechosłowacji i Polski. Współpraca gospodarcza czterech krajów o solidnym potencjale gospodarczym , wymianie myśli technicznej i wspólnym inwestowaniu w gospodarkę przy poszanowaniu różnic i tradycji narodów Sojuszu Czterech spowodowało że Europa środkowa stała się liczącym się graczem na arenie międzynarodowej. nawet Anglicy i Francuzi zachowywali sceptycyzm jednak widząc wzrastające w Rzeszy nastroje imperialistyczne zachowały zachowawczą bierność. Wojna wybuchła 1 września 1933 roku w wyniku eskalacji toczących się już od kilku lat systematycznych potyczek granicznych. Pierwsze uderzenie przyjęły solidnie przygotowane, wyposażone w najnowszy sprzęt dywizje Polskie i Czeskie w rejonie kraju sudeckiego i Wielkopolski. Front trzeszczał w szwach do czasu przybycia posiłków z Węgier i Rumunii.

    cdn.

    tomasz.predkiewicz@gmail.com

    OdpowiedzUsuń
  7. "Sojusz Czterech" cz 2.

    Niemcy byli kompletnie zaskoczeni. Nie spodziewali się tak sprawnego przerzucenia masy wojska, tak twardego oporu i tak sprawnej reorganizacji lotnictwa po pierwszych porażkach jakie zadała 1 flocie powietrznej Sojuszu Czterech Luftwaffe. Kontruderzenie przyniosło 2 miesiące krwawych walk w wyniku których padł Berlin. Niemcy bronili się zaciekle lecz po upadku stolicy Rzeszy ich morale upadło. Krążyły wieści że Fuhrer padł podczas ewakuacji pod ogniem zrzuconego na tyłach wroga elitarnego pułku piechoty spadochronowej pułkownika Sosabowskiego (przeniesionego w 1930 roku z regularnej jednostki) w okolicach niegdysiejszego miejsca przetrzymywania Piłsudskiego - Twierdzy Magdeburg. Wkrótce wieści te okazały się prawdą. Wojna chyliła sie ku końcowi. Opór stawał się coraz słabszy. Wkroczenie z zachodu na terytorium Niemiec Brytyjskiego korpusu Ekspedycyjnego i Wydzielonego Korpusu wojsk francuskich pod dowództwem gen. Gamelina spowodowało rozpoczęcie rozmów o bezwarunkowej kapitulacji. Marszałek Piłsudski miał wtedy zwrócić się do Szefa Sztabu Głównego Wojska Polskiego gen. Stachiewicza "No Wacław! Tośmy Hitlera usiekli". Wkrótce znaczna część Rzeszy znalazła się w granicach Czechosłowacji, oraz Rzeczypospolitej. Same Niemcy podzielono na 4 mniejsze państwa co miało ukrócić w przyszłości ich imperialne zapędy.

    tomasz.predkiewicz@gmail.com

    OdpowiedzUsuń
  8. Dobra czas na realistyczny scenariusz:
    rok 1933:
    Dzień 1: Piłsudski razem z armią Polską atakuje III Rzeszę
    Dzień 2: Polska armia mimo swojej waleczności przegrywa.
    Koniec

    adresu nie podaję bo chce dać szansę innym.
    Dziękuje za uwagę

    OdpowiedzUsuń
  9. Jest 2 maja 1933 roku, Józef Piłsudski składa oficjalne ultimatum Adolfowi Hitlerowi - „albo Niemcy wyrzekną się żądań rewizji granic z Polską, albo wojna! Macie 24 godziny na podjęcie decyzji!”

    Po otrzymaniu ultimatum ze strony polskiej, Adolf Hitler wraz ze swoimi najwierniejszymi współpracownikami Josephem Goebbelsem – ministrem propagandy, Wilhelmem Frickiem – ministrem spraw wewnętrznych oraz Rudolfem Hessem – „prawą ręką” Hitlera próbują obmyślić ewentualny plan obrony.

    Nie możemy pokazać, że jesteśmy słabi! Musimy pokazać swoją siłę! - krzyczy Hitler.
    Adolf, nie mamy wystarczającej ilości broni. Piłsudski ma za sobą podobno Francję i Wielką Brytanię. - odparł Hess.
    Nie możemy ulec. Prędzej czy później dojdzie do bezpośredniego starcia...
    Ale... Ale nie teraz... Nie mamy szans.
    Nie interesuje mnie to! Ogłosić mobilizację. Przerzucić wojska na wschód od Berlina. Każcie wszystkim dowódcom stawić się u mnie jak najszybciej! Rudolf, dopilnuj tego.
    Jasne. Jak chcesz. Twoja decyzja.

    25-tego lipca 1932 roku Polska podpisała pakt o nieagresji z ZSRR. Hitler tego nie wiedział. Hitler miał nadzieję, że na wypadek wojny z Polską to właśnie Stalin będzie chciał wykorzystać fakt przerzucenia polskich wojsk na zachód kraju i „zabrać” trochę wschodniej Rzeczypospolitej.


    21 marca 1933 roku, Londyn
    Premier Wielkiej Brytanii - Ramsay MacDonald, Francji - Édouard Daladier oraz nasz Józef Piłsudski spotykają się na nieformalnym spotkaniu związanym z ewentualnym atakiem na III Rzeszę.
    - Nie możemy działać pochopnie. Nie mamy takiej armii lądowej, więc nie tędy droga. Navy Royal możemy przerzucić w rejony Morza Północnego i Morza Bałtyckiego. - zaczął MacDonald.
    Édouard, musicie zmniejszyć możliwość ewentualnego ataku Rzeszy na Was. Linia Maginota musi być szczelna. Cześć wojsk pozostaw w okolicy Paryża, reszta „na Maginota”. - odrzekł Piłsudski.
    Tak, tak... Bo to na pewno się uda... - rzekł jak zwykle znudzony Daladier.


    8 maja 1933 roku Piłsudski wypowiada wojnę III Rzeczy. Wojna nie jest błyskawiczna. W pierwszym tygodniu wojny polskie armie zajmują kilka mniej znaczących miast w obrębie maksymalnie 100 km w głąb Niemiec.
    Hitler skupia się na obronie kluczowych miast. Największe siły niemieckie próbują opanować sytuację w Berlinie i Monachium. Te według Hitlera dwa kluczowe miasta. W Zagłębiu Ruhry produkcja nowego uzbrojenia idzie pełną parą. Niestety nie da się przyspieszyć pewnych rzeczy.

    Francuzi skupieni na Linii Maginota czekają na kolejne ruchy niemieckich wojsk.

    Początek czerwca przynosi nieoczekiwane rezultaty. Do wojny przeciwko polsko-francusko-brytyjskiej koalicji włączają się Włochy. Benito Mussolini podpisując pod Monachium tajny akt współpracy z Niemcami postanawia zaatakować Francuzów. Takiego obrotu sprawy nie spodziewał się nikt.
    Tajne rozmowy prowadzą także Polacy. Józef Beck przybywa do Paryża i wspólnie z tamtejszymi władzami próbuje opracować plan obrony południowych granic. Tam niestety Linia Maginota jest słaba. Każda chwila jest ważna. Nikt nie deprecjonuje siły włoskiej armii. Nie ma informacji na temat jej liczebności.
    Francuskie wojska przenoszą się, aby bronić granic. Włosi przełamują kolejne linie oporu, jednak na nic się to zdaje. Lyon – to ostatnie miasto, które Włosi zdobyli.

    Ciąg dalszy w kolejnym komentarzu...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jest koniec lipca. Wojna, która w zamyśle koalicji miała być błyskawiczna staje się wojną, w której nikomu nie zależy na zmianie pozycji. Francuzi nie odzyskali Lyonu i terenów od miasta do granicy z Włochami. Polska, co prawda, jest około 30 km od Berlina nie przesuwa się do przodu.
      Hitler gra na czas. Próbuje stworzyć kolejny sojusz. Włosi nie są w stanie dać mu gwarancji pomocy. Zostali zatrzymani. Podchody pod Stalina i ZSRR również okazują się nieskuteczne - „To jest wasza wojna. My nie będziemy się mieszać” - te słowa miał wypowiedzieć Stalin do Hitlera.
      Piłsudski nie ma na co czekać. Chciał zająć strategiczne punkty na niemieckiej mapie do 3 tygodni. Czas nie jest sprzymierzeńcem Polaków. W niektórych mniejszych miastach w Polsce słychać głosy niezadowolenia. Polityczni przeciwnicy Marszałka już mówią o pogarszającej się gospodarce. Brakuje rąk do pracy, ponieważ wszyscy skupieni są na wojnie.
      Niemcy nie planują ataków. Czekają na rozwój sytuacji. Próbują dalej zabezpieczyć strategiczne miasta.

      Przełom następuje w nocy z 23 na 24 września. 3 polskie dywizje pancerne (z Poznania, Żurawicy i Modlina) mają przeprowadzić atak na Berlin. Ma to ostatecznie zakończyć wojnę. Z powietrza wspomagać ma głównie Royal Air Force. Operacja o kryptonimie „Goldberg” ma przechylić szalę zwycięstwa na korzyść koalicji.
      29 września polska piechota wchodzi do Berlina. Pozostałości niemieckiej armii oraz nieliczni mieszkańcy próbują jeszcze dalszej walki. Nie chcą pogodzić się, w ich mniemaniu, z najeźdźcą. Walki w mieście trwają jeszcze tydzień. 10 października Niemcy podpisują „akt kapitulacji”. Nie robi tego Hitler, który zapadł się pod ziemię.
      Na froncie francusko-włoskim wojna zakończyła się szybciej. Włosi zdecydowali się opuścić terytorium Francji oraz wypłacić odszkodowanie wojenne w zamian za nierozliczanie ich z działań.
      Piłsudski wraz z sojusznikami podzielił całe niemieckie terytorium. Lubeka, Hamburg, Brema i Emden wyznaczały obszar, który miał być oddany Wielkiej Brytanii. Pozostały podział – pomiędzy Francję i Polskę przebiegał wzdłuż następujących miast: Hannower, Kassel, Monachium – z tym, że Monachium miało zostać miastem polskim.

      Hitler ukrywał się jeszcze kilka miesięcy po wojnie. Wrócił wiosną 1934 roku do Berlina. Próbował odbudować NSDAP, namówić do kolejnej walki. Rewolucja miała nadejść z Zachodu. Niestety plany spełzły na niczym. Hitlera w ręce polskiej policji oddali jego najbliżsi współpracownicy – Goebbels oraz Frank.

      Mail: piotr.blanek@gmail.com

      Usuń
  10. Kocham Swój kraj!!!! :D I chce koszulkę by pokazać kto jest najlepszy

    OdpowiedzUsuń
  11. 2 maja 1933 rok , to data historyczna... Tego dnia Hitler odrzucił ultimatum Piłsudskiego i tegoż dnia została Niemcom wypowiedziana wojna. Wbrew Anglii i Francji, ale z poparciem USA , Czechosłowacji polskie wojska ruszają na zachód. Natarcie wojsk polskich wspieranych od południa przez jednostki czechosłowackie bardzo szybko uzyskują przewagę militarną i w przeciągu 15 dni od rozpoczęcia wojny prewencyjnej polskie wojska dochodzą do Berlina. Hitler ucieka alej na zachód , zwraca się z prośbą o pomoc i negocjacje pokojowe do Aliantów. J.Piłsudski nie zgadza się na negocjacje z Hitlerem, wyraża zaś ochotę na rozmowy pokojowe z nowym rządem niemieckim , który sympatyzuje z Polską. Anglia i Francja po kategorycznych żądaniach USA odrzucają propozycję Hitlera , który w związku z tym prosi o azyl we Włoszech. rozmowy pokojowe trwają krótko, niemiecki rząd podpisuje umowę, która zobowiązuje Niemcy do utrzymywania armii w ilości 50 00 żołnierzy, każde zmiany dotyczące armii mogą być wstrzymane przez państwo Polskie. Adolf Hitler nagle z dnia na dzień podupada na zdrowiu i z powodu zawału serca umiera ( tak mówi wersja oficjalna, nieoficjalnie dokonano zamachu na jego życie ) . Alianci przekonują się , że Polska popierana przez USA stworzyła na wschodzie Europy nową koalicje ; Polska, Czechosłowacja,Rumunia , Węgry i dzięki temu staje się głównym rozgrywającym w tej części Europy. Polscy naukowcy przejmują wiele ciekawych pomysłów dotyczących nowych broni, które zostają wprowadzone na uzbrojenie naszej armii. Wspólnie z nowym sojusznikami zbroimy się , bo na wschodzie powstaje nowe zagrożenie...
    mzacki@wp.pl

    OdpowiedzUsuń
  12. po podpisaniu paktu o nieagresji ze Stalinem decyzje zapadły na najwyższym szczeblu,,WOJNA,,bez wzgledu na odpowiedz Hitlera,,wojna,,.3maja 3polskie 1933 roku armie ruszyły na niemcy.Po raz pierwszy od dłuzszego czasu Piłsudki zawarł porozumienie wewnątrz polskie z Dmowskim,który o zagrożeniu niemieckim imerializmem mówił od lat.Tak więc sanacja wspólnie z endecją podjeła polityczną wspólodpowiedzialność za wywołany konflikt w naszym rozumieniu prewencyjny lecz w rozumieniu zachodu byliśmy po prostu agresorem.300 tys żołnierzy zalało wschodnie landy niemiec błyskawicznie,opór był słaby i widoczny był brak chęci oraz nie przygotowanie dowództwa na tą okoliczność.W tym samym czasie w berlinie i innych większych miastach rodzimi komuniści zaczeli swój plan rewolucyjny,przejmowali gmachy rządowe,posterunki policji itd.W 4 dniu wojny I Armia Zachód wkroczyła do Berlina.Opór słaby ,miejscowy,wewnątz miasta walki bojówek komunistycznych z policją i wojskiem niemieckim.Pułkownik Władysław Anders dostał misje ugaszenia buntów..Hitler został aresztowany przez swoich generałów w 3 dniu wojny i osadzony w areszcie po czym przekazany polskim władzą,7 maja podpisano pokój z nowym kanclerzem niemiec w którym odstapiono polsce wrocław ,szczecin i tereny przyległe.Jednak spokoju nie było mimo okupacji wciąz trwały walki komunistów i z poskim wojskiem i z niemieckimi odziałami.10 maja Armia czerwona wkroczyła na tereny rzeczpospolitej,armie musiały wracać cdn

    OdpowiedzUsuń
  13. Wojna prewencyjna moje niespełnione marzenie ... eh kiedy kilka lat temu po raz pierwszy usłyszałem o planie ataku na niemcy, przez niewątpliwie najwspanialszego Polskiego wodza moje serce zadrżało. Od tamtego czasu zapoznałem się z kilkoma artykułami na ten temat, kiedy je czytałem zawsze rozmyślałem w kwestii "co by było gdyby ... ".
    Z militarnego punktu widzenia Polacy niewątpliwie wyszliby z tego konfliktu jako zwycięscy, doświadczenia oficerowie oraz co najważniejsze wyszkolone wojsko to była główna zaleta i wartość przeważająca na korzyść ataku. Niestety Polacy od lat mają jeden minus ... mianowicie za bardzo polegają na wparciu jak i "niepisanej" zgody do działań wojennych. Niestety przywódcy państw nie mogli się zgodzić na takie działania, Europa co niedawno wyszła z I wojny światowej, jak i sama Bitwa Warszawska i jej echo nie rozeszło się głucho po Świecie.Leczący rany kontynent potrzebował odpoczynku, i wodzowie nie mogli zgodzić sie na nową wojnę a co dopiero na konflikt w którym sami by uczestniczyli.
    Piłsudski wiedział że sam mógłby pobić Niemców, ale moim zdaniem bał się że atak mógłby stracić na impecie jak i sprawy mogły by pójść w złym kierunku jeśli doszło by do zbyt długiej wojny ... sądze że wtedy obudziłaby się strona komunistyczna. Obie strony od zawsze starały sie do zakończenia Polskiej sprawy co pociągnęłoby za sobą konflikt na dwóch frontach. Od zawsze marzyłem aby do takiego ataku doszło aby to jednak Niemcy ulegali i aby odpłacić za to do czego jednak by nie doszło czyli do II wojny światowej. Jednym słowem byliśmy zdolni do zaatakowania a co najlepsze do całkowitej wygranej. Ale... no właśnie co na to powiedziałby świat ... czy wziąłby nas za agresorów za wrogów układu i pożądku ? tego niestety nigdy się nie dowiemy ...

    Livko21@gmail.com

    OdpowiedzUsuń