poniedziałek, 14 kwietnia 2014

Jak Piłsudski w 1933 roku chciał zaatakować III Rzeszę...

Dzięki Józefowi Piłsudskiemu mogliśmy uniknąć II wojny światowej. Mogliśmy ocalić 50 mln ludzi. Europa mogła pozbyć się Führera zanim stworzył militarną potęgę. To własnie  Piłsudski jako jedyny z europejskich przywódców, widział zagrożenie dla całego kontynentu w zdobywającym władzę w Niemczech Hitlerze. Przez kilka lat prowokował Niemców, by doprowadzić do wojny prewencyjnej, którą Polacy z pewnością  by wygrali.

30 stycznia 1933 roku, dzięki poparciu większości generalicji, czołowych przedstawicieli przemysłu i finansjery, Adolf Hitler został powołany przez Paula von Hindenburga na stanowisko kanclerza Niemiec. 27 lutego tego samego roku, spłonął Reichstag(parlament) w Berlinie. Hitler wykorzystał oczywiście  to wydarzenie do własnych celów.  Przy neutralnej postawie Hindenburga rozwiązał parlament i rozprawił się z komunistami. 23 marca wprowadzono ustawę o pełnomocnictwach, czyli w praktyce przekazano całą władzę Hitlerowi.


Piłsudski dobrze znając  zbrodnicze plany Hitler, postrzegał  w nim zagrożenie pokoju panującego w tym czasie w Europie. Marszałek dobrze zdawał sobie sprawę, że wybuch następnej wojny to tylko kwestia czasu. Nie był temu obojętny, bo wiedział, iż areną walk znowu może stać się Rzeczpospolita. Adiutant Lepecki zapytał kiedyś Piłsudskiego, czy Hitler ma zamiar napaść na Polskę. Piłsudski odpowiedział: "Nawet gdybyśmy to my na niego napadli, to też byłaby obrona" . Dlatego też Marszałek rozpoczną przygotowania do wojny prewencyjnej, nie przestając przy tym prowokować Niemców. Znamienny był incydent z 15 czerwca 1932 r., kiedy to na jego osobisty rozkaz,  bez zgody niemieckich władz Wolnego Miasta Gdańska, do portu wpłynął polski kontrtorpedowiec "Wicher", by czynić honory wobec wizytującej miasto  eskadry okrętów brytyjskiej Royal Navy.  Do tego załoga "Wichra" otrzymała rozkaz otwarcia ognia do najbliższego budynku rządowego, gdyby władze przeciwstawiały się polskiej banderze.  Po objęciu przez Hitlera  stanowiska kanclerza w 30 stycznia 1933 roku, Piłsudski brał pod uwagę możliwość krótkiego i lokalnego konfliktu z Niemcami wiosną 1933 r. Chciał rozdrażnić Hitlera by to on pierwszy zaatakował. 6 marca 1933 r. polski transportowiec "Wilia" wyładował w polskiej strażnicy na Westerplatte dodatkową, nieprzewidywaną w umowach kompanię piechoty. Pół roku później w Krakowie na Błoniach zorganizowano największą w historii Polski defiladę kawalerii.  Ściągnięto na nią najlepsze jednostki w pełnym uzbrojeniu- tak jakby wyruszały na wojnę. 6 października 1933 roku, w całej Polsce gen. Gustaw Orlicz-Dreszer zarządzi alarm bojowy. Zorganizowano wtedy ćwiczenia zaraz przy granicy z Niemcami, w których wzięło udział około  80 % dużych  jednostek Wojska Polskiego. Tego dnia zgromadzono między Katowicami a Krakowem 110 tyś WP w pełnej gotowości. Na skutek doniesień Abwery, Niemcy potraktowali poważnie możliwość ataku ze strony Polski. Przestraszony minister wojny gen. von Blomberg, wydał 25 października 1933 r. dyrektywę dla niemieckich sił zbrojnych na wypadek wybuchu konfliktu z Polską.

 Rewia kawalerii Wojska Polskiego w Krakowie 6.10.1933 r . Była ona jedynie fragmentem alarmu bojowego dla wszystkich jednostek Wojska Polskiego na wypadek wojny z Niemcami

2 maja 1933 roku, Piłsudski złożył Hitlerowi oficjalne ultimatum ; albo  Niemcy wyrzekną się  żądań rewizji granicy z Polską, albo wojna! Hitlerowi przekazał to w imieniu Marszałka, na spotkaniu w gmachu Kancelarii Rzeszy Alfred Wysocki, polski poseł w Berlinie. Hitler był wstrząśnięty,  wtedy jeszcze nie dysponował potężną armią. Dlatego nie pozostawało mu nic innego, jak tylko przyjąć ultimatum i dalej przestrzegać obowiązujących traktatów. Tydzień wcześniej w Berlinie odbyła się narada; Hitler i członkowie Reichswery dyskutowali na temat możliwości ataku ze strony Polski. Generałowie przekonali Hitlera do ustąpienia  Polsce, argumentowali to, tym iż  Niemcy mogą skutecznie bronić przed Polakami jedynie 50-kilometrowego frontu  i nie posiadają  środków na prowadzenie wojny.

Wojsko Polskie w 1933 roku miało duże szanse wygrać wojnę z Niemcami. III Rzesza tkwiła wtedy w kryzysie gospodarczym. Hitler chciał szybko zmilitaryzować armię, ale okazało się to nie takie łatwe. Niemcy nie posiadały armii, jedynie słabą, 100 tys. Reichswerę. Piłsudski natomiast miał do dyspozycji 400 tys. dobrze wyszkolonych żołnierzy, małą ilość sprzętu zmotoryzowanego, ale Niemcy przez ograniczenia Traktatu Wersalskiego mieli jeszcze mniej. Polska artyleria, mobilne i znakomicie uzbrojone w działa, karabiny maszynowe i moździerze brygady kawalerii dawały nam dużą przewagę.  Przeprowadzając mobilizację powszechną mogliśmy pozyskać dalsze 250- 300 tys. żołnierzy. Mieliśmy też zapasy amunicji, gdy Niemcy nie mieli ich wcale. Prusy Wschodnie, Wolne Miasto Gdańsk i zachodnia część Śląska były praktycznie bezbronne, można było zająć je prawie bez walki.


Piłsudski dobrze zdawał sobie sprawę, że nie  zdoła sam obalić Hitlera. Dlatego wielokrotnie zwracał się do przywódców innych państw. Próbował zwrócić uwagę na rosnące zagrożenie ze strony nazistowskich Niemiec. Najbardziej zależało mu na wsparciu Francji i Wielkiej Brytanii. Kierował do nich licznie zapytania, czy w razie ataku będą w stanie pomóc Polsce. Odpowiedzi nie brzmiały zachęcająco. Francja i Anglia nie widziały w Hitlerze niebezpieczeństwa. Nad Sekwaną uważano go raczej za oszołoma. Zresztą, gdy w 1939 Niemcy zajmowali Sudety i Czechosłowację, Francja i Anglia nadal nie zdawały sobie sprawy z powagi sytuacji.  Problem zauważyły  dopiero w 1940 roku, gdy Hitler najechał na Europę Zachodnią, w tym na Francję. Anglicy obawiali się, że wojna z Niemcami przyniesie 30 tys. ofiar i nie chcieli zaryzykować. Ciekawe czy ignorowaliby Piłsudskiego gdyby wiedzieli, że II wojna światowa przyniesie niebotyczną liczbę, 50 mln ofiar. 
 25 lipca 1932 Polska  zawarła pakt o nieagresji z Rosją, aby na wypadek wojny z Hitlerem nie dostać ciosu w plecy od Stalina. Intencje Piłsudskiego dobrze pokazuje jego rozmowa z ppłk. Kazimierzem Glabiszem, oficerem do zleceń Marszałka:

"Marzeniem Niemiec jest doprowadzić do kooperacji z Rosją, jak za czasów Bismarcka. Dojście do takiej kooperacji byłoby naszą zgubą. Do tego dopuścić nie można. Mimo ogromnych różnic w systemach i kulturze Rosji i Niemiec, trzeba stale pilnować tej sprawy. Na świecie powstały już dziwniejsze sojusze. Jak przeciwdziałać? Zależnie od danej koniunktury: bądź nastraszaniem słabszego, bądź kolejnym odprężaniem stosunków. Gra będzie trudna przy paraliżu woli i krótkowzroczności Zachodu oraz nieudania się moich planów federacyjnych"

Mimo niezrozumienia w rządach Francji i Anglii, Piłsudski nie zrezygnował z wojny prewencyjnej. Zwracał się o poparcie dyplomatyczne  również do USA. Przyjaźnił się z prezydentem Hooverem, który tak jak Piłsudski rozumiał zagrożenie hitlerowskie. Na polecenie Hoovera podjęte zostały sekretne konsultacje dyplomatyczne i wojskowe z Polakami. We wrześniu 1932 roku do Warszawy przyjechał gen. Douglas MacArthur, szef sztabu amerykańskich sił lądowych. Otrzymał od Polaków najtajniejsze szyfry sowieckie "Fiołek" (stosowany przez Rosjan do 1954 r.) i "Rewolucja" i elementy niemieckiej maszyny szyfrującej- Enigmy( w grudniu 1932 roku, polscy inżynierowie złamali jej szyfr)


Mimo to dzięki demonstracji siły militarnejNiemcy dwukrotnie ugięły się pod polskim ultimatum co pozwoliło uzyskać pewne ustępstwa oraz zawarcie  paktu o nieagresji. Po śmierci Piłsudskiego, rozpoczęła się polityka balansowania pomiędzy III Rzeszą a ZSRR. Nowy marszałek, gen Edward Rydz-Śmigły określił stan polskich sił zbrojnych jako "bliski katastrofy". Mimo, że Niemcy odbudowali potęgę gospodarczą, to Niemieccy generałowie nadal obawiali się polskiego wojska, uważali że Niemcy będą gotowe do wojny dopiero w 1942 roku i stanowczo sprzeciwiali się atakowi na Polskę we wrześniu 1939 roku, czym wywołali wściekłość Hitlera.


132 komentarze:

 1. błąd, literówka:
  "Po objęciu przez Hitlera stanowiska kanclerza w 30 stycznia 1939 roku"

  OdpowiedzUsuń
 2. Warszawa to chyba trochę nie w tym miejscu na mapie, chyba że w 20leciu miedzywojennym przemieściła sie troche dalej na Wschód:P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. faktycznie, chyba panujące ostatnimi czasy, wiatry zachodnie nieco ją zniosły... :)

   Usuń
  2. Kowno też w miejscu Wilna... :>

   Usuń
  3. Nie no, Wilno jest w Polsce, jak zawsze :)

   Usuń
  4. W miejscu Warszawy powinien być raczej Brześć nad Bugiem.

   Usuń
  5. chodzi o to, żeby Ryga, Kowno i Warszawa były w jednej linii:)

   Usuń
 3. Piłsudski to był naprawdę wybitny wódz. Jak bardzo byłby potrzebny w dzisiejszych czasach! Przy jego determinacji, pomyśle na politykę i dowódczych zdolnościach Polska mogłaby być dziś potęgą.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
  3. Niestety, teraz rządzi w Polsce niemiecki Rudy agent na usługach kanclerz N.

   Usuń
 4. Jak zawsze wszystko zachód spartolił ;/. Tu nie poparli koncepcji Piłsudskiemu. W 1938 w imię pokoju oddali nazistom Czechosłowację, w 39' zamiast zaatakować Niemców i spróbować ich pokonać razem z Polską na 2 fronty, to spokojnie się przyglądali. A teraz to samo z Ukrainą. Nie zrobili nic by uniemożliwić aneksję Krymu, a cały czas słyszymy ich jak mówią, że bronią integralności terytorialnej Ukrainy. Ciekawe co będzie następne?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wojna między Ukrainą i Rosją, Europa się w to nie wtrąci tak jak na początku II WŚ, gdyż będą uważali, że Rosja nie jest dla nich zagrożeniem, dopiero jak zanadto się zbliży do NASZYCH granic, będą się zastanawiać nad jakąś interwencją. Polityka to korzyści, ale i strach przed utraceniem wpływów, dlatego to wszyscy są tak ostrożni. Inaczej byłaby tu dalej hulanka jak w Jugosławii.

   Usuń
 5. W końcu Gdańsk byłby Polski. Turków w Europie by nie było. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Wielka szkoda, że zachód okazał się tak krótkowzroczny

  OdpowiedzUsuń
 7. Tu pokazuje się krótkowzroczność Zachodu... to tylko jeden z wielu przykładów.
  Najlepszym momentem na atak był rok 1933, Niemcy w rozsypce, lecz sprężali się z armią, technologią. Nawet wyśmiewana przez niektórych nasza wspaniała kawaleria pokonałaby Niemców (chociaż kawaleria była przystosowana do walki w polu - czytaj w Rosji). Niemcy byłyby marionetkowym państewkiem (jak kiedyś PRL, albo teraz Białoruś i Ukraina) lub całkowicie podbitym przez nas od wschodu i Francji z zachodu. Polska stałaby się najważniejszym państwem w Europie, najbogatszym i z aspiracjami do panowania nad światem (ekonomiczno-gospodarczego albo nawet czysto wojskowego)... Język polski stałby się urzędowym językiem w wielu krajach, nawet Anglicy staraliby się nas zrozumieć - a nie na odwrót.
  Jednakże wojna musiała być w kooperacji z Francją... Łatwiej, szybciej i od razu byśmy mieli sojusznika na lata.
  Nawet zima 1935/36 byłaby lepszym rozwiązaniem niż 1939 i pogrom Polski (przezbrojenie i reorganizacja armii miała skończyć się w 1942 (np. samolot Łoś przejęty przez Luftwaffe)).
  Obyśmy znowu nie zaprzepaścili takiej szansy.
  janek_kozak@wp.pl

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ojej jaka naiwna wizja, o naiwnosci, Boze widzisz i nie grzmisz!
   bylo isc z niemcami na komunistow i nie byloby tej czerwonej zydowskiej zarazy!

   Usuń
 8. Hah, a mnie wciąż zastanawia jedno; Niemcy podobno przegrały wojnę, a teraz to one mają najwyższe PKB w Europie i są jednym z najlepiej rozwiniętych krajów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A słyszałeś o tzw. planie Marshalla? Środki z niego moglibyśmy dostać również my, gdyby nie... czerwona hołota ;)

   Usuń
  2. Nie plan Marshalla lecz reforma gospodarcza Erharda. Wiele krajów skorzystało z planu Marshalla a dziś wyglądają różnie ;)

   Usuń
  3. A jak myślisz skąd mieli kapitał. Herman Josef Abs zajmował się zagarnianiem pożydowskiego mienia i jako przedstawiciel Deutche Bank przejął bank Mendelsson & Co i spór trwa czy to była likwidacja powiernicza czy też aryzacja. Abs w czasie wojny miał koncern chemiczny w pobliżu...Auschwitz, w którym pracowali więźniowie.

   Usuń
  4. Niemcy zachodnie były wspierane mocno przez USA. Bano się cały czas napaści ZSRR a Niemcy to kiedyś była granica i miejsce żelaznej kurtyny.

   Usuń
 9. Piłsudski jako jeden z nielicznych wiedział, że cel uświęca środki. Jedno jest pewne - nie byłoby napewno gorzej niż pokazała historia...
  Wywołując sami wojnę z Nemcmi po roku 32' napewno prowadzilibyśmy wojnę tylo na 1 froncie co już daje nam 2x lepsza sytuację niż w 39' (Rosja nie wmieszałaby się w tym czasie bo była pochłonięt swoimi sprawami), po drugie to my atakujemy wiec my mamy po swojej stronie element zaskoczenia i wybieramy czas i miejsce. Jestem niemalze pewien że byłaby to krótka i małokrwawa wojna, któa szybko po pierwszych potyczkach okołograniczcznych zakończyłaby się traktatem na korzyść Polski.
  Dałoby nam to możliwośc pokierowania całym rejonem środkowo-wschodniej Europy. Niemcy byłyby przygaszone a państwa: Czechosłowacja, Węgry, Rumunia na pewno oddałyby się pod ochronę Polski widząc taki sukces naszego kraju i rosnącą potęgę i plany mocarstwowe ZSRR na wschodzie. Może sojusz obronny? Kto wie.. :) ZSRR wstrzymałby się z ekspnsja na zachód albo ostrożniej patrzyłby w tę stronę.
  Co do III Rzeszy - taka klęska przygasiłaby fanatyzm Niemców idących za Hitlerem i byłaby szanasa na odsunięcie go od władzy.
  Jak widać wizji sporo i wszystkie raczej skłaniają się w pozytywną wersję. Szkoda ze nie doszedł ten pomysł do skutku bo historia Polski mogłaby ponownie potoczyc ciekawie i bardzo pozytywnie

  OdpowiedzUsuń
 10. Decyzje o wybuchu II wojny swiatowej, tak jak i Holokauscie zapadly w Stanach Zjednoczonych na dlugo przed jej rozpoczeciem. Polska Armia mogla napasc na Niemcy nic nie zyskujac a jedynie niepotrzebnie wykrwawiajac sie. Jozef Pilsudski pomimo swego autorytetu nie byl najwiekszym graczem politycznym w tym czasie na swiecie.

  OdpowiedzUsuń
 11. Ciekawe spostrzeżenie Joe Chal. II Wojna Światowa była planowana w kuluarach. Z drugiej strony mogliśmy dalej rozwijać siły do ewentualnej wojny. Tego niestety nie robiliśmy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Joe chal ma chyba na myśli wsparcie finansowe Roosevelta dla Trzeciej Rzeszy w latach `30.

   Usuń
 12. wielka szkoda, iż Marszałek Piłsudski nie poprowadził polityki Rzeczypospolitej pare lat dłuzej.
  Dzieki niemu odzyskalismy niepodleglość, dzięki niemu mielismy stabilizację (choc prawie ją utracilismy jak władzę przejął rząd cywilny, na szczęscie Marszałek był w pogotowiu). Dobrze również rozumiał sytuację w jakiej znalazła sie Rzeczypospolita w okresie międzywojennym. Polska może i była dużym krajem, ale nie oszukujmy się, iż po 120 latach "niebycia" staliśmy się nagle mocarstwem, z którym się wszyscy liczyli.
  Nadal byliśmy ziarnem grochu w oku naszych sąsiadów, agresywnych i niezwykle niebezpiecznych!!!

  Wielkim sukcesem, wręcz cudem było pogonienie bolszewików w 1920, zaraz po odzyskaniu niepodleglości...szok! (swoją drogą mieliśmy niezłe terytorium w tamtym okresie :) ), ale czy mogliśmy sie czuć bezpiecznie? Raczej nie.

  W latach 20ych mogliśmy zaatakować i Rosję i Rzeszę, byliśmy mocni, to prawda, moglismy iść za ciosem, ale tak się niestety nie stało.
  Byliśmy zagrożeniem dla Rzeszy, jednak tylko w początkowym okresie faszyzmu, kiedy Niemcy byli jeszcze pogrążeni w kryzysie i zanim Hitler nie zrobił z Rzeszy machiny wojennej. Pomysł odważny i to byłoby naprawdę COŚ :)
  A może sprawdziłyby się informacje z brytyjskich gazet i "imperialistyczne" zapędy Rzeczypospolitej na tym by się nie skonczyly?? Poszlibyśmy za ciosem?
  Byliśmy również zagrożeniem dla Sowietów, których armia była czyszczona z kadry oficerskiej, a terror na całym terytorium raczej nie przysparzał wiernych poddanych.
  Faktem jest, iż tego nie zrobiliśmy.
  W późniejszym okresie dostaliśmy druga okazję ekspansji na Wschód, warto tu przytoczyć książkę Piotra Zychowicza " PAKT Ribbentrop-Beck", gdzie najwyżsi przedstawiciele III Rzeszy byli czestymi goścmi w Warszawie i proponowali przymierze.
  Książka wzbudziła sporo kontrowersji w moim mysleniu, przedstawia całkowicie inny scenariusz, warto zajrzeć.
  Rzesza już się zbroiła na potęgę, ale była przyjaznie nastawiona do Polski, to dziwne, fakt, ale może faktycznie chcieli z nami ramię w ramie…?
  W każdym bądź razie podpisali pakt o nieagresji i do momentu kiedy Beck nie podpisał z Zachodem „papierów” nasze stosunki były…jak najbardziej poprawne. „Góra” spotykała się bardzo często i to niezbyt oficjalnie. Z drugiej strony Hitler dokończył budowę fortyfikacji na naszej zachodniej granicy (wał pomorski, Międzyrzecze itd.). Przed kim?

  Rzeczypospolita była między dwoma hienami, z jednej strony czerwoni, którzy chcieli iść na Zachód, z drugiej strony Niemcy, którzy chcieli...no własnie?
  Najpierw uderzyć na Europę Zachodnią, a później z Polską na Wschód dzieląc się podbitymi ziemiami? Czy traktować nas jak wasali? A może jednak od początku planowali napad na Polskę i podpisanie kolejnego rozbioru z Sowietami? Jednak sami obawiali się komunizmu i ich ideologia była całkowicie odmienna. A może najpierw uderzyc na Wschód a pózniej jak Włosi, Rumuni, Węgrzy i inni przejść na strone mocniejszego (czyli aliantów) przeciwko Rzeszy?

  Jeszcze zobaczmy co nam dał pakt z Francuzami i Angolami? prócz papierowego wsparcia moralnego, a później w Jałcie sprzedaży naszych ziem Sowietom w podzięce za pomoc w zwyciestwie nad Rzeszą... chyba nic.
  Nigdy nie mielismy wspólnych celów z tymi Państwami, dopiero teraz w dobie globalizmu zbliżyliśmy się.

  Tymczasem najwięksi tamtych czasów zniszczyli, przeorali i rozkradli nasze ziemie nieodwracalnie, i to jest fakt.

  Ciężko powiedzieć co byloby gdyby, - ale nasi politycy chyba coś wiedzieli w końcu wywiad działał pręznie?
  Polemizować możemy, ale jakby się historia potoczyła „gdyby” to możemy tylko gdybać …

  OdpowiedzUsuń
 13. Zawsze gdy czytam takie artykuły, mam bardzo mieszane uczucia. Z jednej strony czuję dumę, że kiedyś państwo polskie było potężne, odnosiło sukcesy, liczyło się w Europie, a z drugiej - smutek, że historia potoczyła się nie na naszą korzyść. Cóż, biegu historii zmienić nie można, ale zawsze możemy patrzeć w przyszłość :)

  OdpowiedzUsuń
 14. zawsze gdy potrzebowaliśmy wsparcia od francji i anglii oraz ich silnej decyzji oni zaskakiwali niezdecydowaniem i brakiem poparcia
  tomasz schefke

  OdpowiedzUsuń
 15. My Polacy mamy dumę i jasność umysłu tylko tyle że leżymy w sercu Europy i to nas zawsze gubiło :(

  OdpowiedzUsuń
 16. by miec - tzreba miec - polacy nie mieli - a narody eurpe 1933 - nalezala do patentow na spraktykowanie kolejnej wojny swiatowej - by rozwijajac technologie - dajaca niebywale korzysci scislej elycie swiata z zalozenia nie liczacej sie ze stratami ludnosci cywilnej , bo biznes - to biznes !

  OdpowiedzUsuń
 17. to have - you have - did not have poles - and the nations of Europe 1933 - belonged to the patents to practice the next world war - by developing technologies - Unclassifiable extremely strict elycie world benefits from the assumption not counting the losses of civilians, because the business - this business!

  OdpowiedzUsuń
 18. Dlaczego Warszawa na tej mapie leży nad Bugiem?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oficjalnie to mała pomyłka grafika, ale tak naprawdę to robota masonów, którzy chcą wznieść nową Warszawę nad Bugiem :)

   Usuń
 19. Rzadko poruszana sprawa, ciekawie przedstawiona!

  OdpowiedzUsuń
 20. Divide et impera (dziel i rządź). Nie jest sztuką wywołać wojnę samemu biorąc w niej udział, sztuką jest "napuścić" innych w taki sposób, aby konsekwencją takiego konfliktu, obojętnie jak by się on nie skończył, był interes własny. Jakie są na to przykłady historyczne? Nie ma najmniejszej potrzeby szukać ich w literaturze naukowo-historycznej, na naszych oczach to się dzieje. Od 1945 nieprzerwanie do dnia dzisiejszego trwa nieustanny kontrolowany światowy konflikt militarny w różnych ich punktach naszego globu. Kto go inicjuje czerpiące z tego bilionowe zyski? Światowa finansjera. Dlaczego w tych konfliktach nigdy nie bierze bezpośrednio udział np. Izrael, ograniczając się tylko do bezpośrednich swoich granic. Niby po co? Od tego jest masa innych państw- frajerów miedzy innymi Polska.
  (...) To jest nasza wojna (...) powiedział pewien polityk z Polski będąc Prezydentem o konflikcie Irackim, rozszerzonym później na Afganistan w rozmowie z czynnikami politycznymi Izraela. Walczymy w waszym interesie.
  Wracając do tematu. Piłsudzki razem z całą ówczesną Polską był pionkiem w grze. Zachód dopiero by zacierał ręce, gdyby do takiego konfliktu doszło ograniczającego się do terenów Niemiec, Polski i Rosji. Obłowiliby się finansowo ile wlezie, zwłaszcza Stany Zjednoczone z swoim "biurem finansowym". Tylko naiwniak myśli, że sam Hitler wywołał II Wojnę Światową. A ciekawe kto zarabiał olbrzymie pieniądze na samych zbrojeniach, tym bardziej, że cały świat wówczas przechodził ogromny kryzys finansowy. "Najlepszym lekarstwem" na jego zwalczenie jest wojna. Nikt chyba nie uwierzy, że o potężnych zbrojeniach nikt nie wiedział. Zbrojenia odbywały się za cichym lub nawet oficjalnym przyzwoleniem krajów zachodnich. A to, ze "pies" urwał się z łańcucha i dotknęło to również zachód pewnie potraktowano to jako wypadek przy pracy. "Ci co trzeba" forsy i tak zarobili ile wlezie a to, że przy tym zginęło dziesiątki milionów osób nie ma to dla finansjery żadnego, najmniejszego znaczenia.

  OdpowiedzUsuń
 21. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 22. Ta mapa jest bardzo niepoprawna Warszawa jest za bardzo na wschodzie i w dodatku nie nad Wisłą.

  OdpowiedzUsuń
 23. Jakos mnie ten art. nie przekonal. Zwlaszcza....
  https://www.google.com/search?q=pogrzeb+pilsudskiego+w+berlinie&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0CCcQsARqFQoTCKK84LncgccCFYY8Pgod6FID0Q&biw=1280&bih=689#imgrc=pgL8UoRfEhLNHM%3A

  OdpowiedzUsuń
 24. W 33 Niemcy by zostali pokonane a tak to pokonaliśmy z zachodem i ruskimi w 45. I po co tyle ofiar ? może wygraliśmy wojnę ale jakim kosztem ? to było pyrrusowe zwycięstwo, a tak to w 33 byśmy wygrali z Niemcami małym kosztem.

  OdpowiedzUsuń
 25. Drobne sprostowanie. Marian Rejewski, Henryk Zygalski i Jerzy Różycki (Czyli ci, którzy złamali szyfr "Enigmy") nie byli inżynierami, tylko matematykami. Sam jestem matematykiem i zależy mi na docenieniu naszego zawodu
  Pozdrowienia!
  Stary Zbój

  OdpowiedzUsuń
 26. coz nam pozostalo?tylko gdybac POLSKA zawsze byla sama.jesli obejrzec filmy to IIws wygraly panstwa europy i usa polska "nie walczyla"takich mamy sojusznikow.dobrze ze dzis zbroimy sie mocniej bo moim zdaniem wojna jest blisko,i to my sami musimy umiec sie obronic a nastepnie nawet zaatakowac agresora.Hitler obawial sie wojny z POLSKA bo zdawal sobie sprawe jaka sile i wole waki ma POLSKI ZOLNIEZ i kazdy POLAK.POZDRAWIAM

  OdpowiedzUsuń
 27. coz nam pozostalo?tylko gdybac POLSKA zawsze byla sama.jesli obejrzec filmy to IIws wygraly panstwa europy i usa polska "nie walczyla"takich mamy sojusznikow.dobrze ze dzis zbroimy sie mocniej bo moim zdaniem wojna jest blisko,i to my sami musimy umiec sie obronic a nastepnie nawet zaatakowac agresora.Hitler obawial sie wojny z POLSKA bo zdawal sobie sprawe jaka sile i wole waki ma POLSKI ZOLNIEZ i kazdy POLAK.POZDRAWIAM

  OdpowiedzUsuń
 28. zgodze sie ze zawsze maskowano Polskie zaangazowanie w obrone europy i innych krajow.Dzisiaj nawet nasi historycy nie ucza tego co trzeba. Ucza mlodych o zamachach na ameryke i inne kraje. Uwazam ze powinnismy isc sladami PILSUDSKIEGO i jako nizalezne panstwo robic swoje,bo tak naprawde historia sie powtarza i wierzac ze europa nam pomoze przyniesiemy zgube naszym nastepnym pokoleniom.Latwo zauwazyc ze Polska nie ma zdania -jak w nowoczesnej europie maja postepowac niemcy,francja czy inne kraje,a nam wtacaja sie w wewnetrzne sprawy tj.jak mamy byc uzbrojeni by nie urazic ruskich i zamknac kilka fabryk broni bysmy nie posiadali wlasnego niezbadanego arsenalu.Powinnismy wyciagnac wnioski z histrii.Mowie wam ze za kilka lat bedzie to samo rosja uderzy w polske a wszyscy nasi "sojusznicy"odwroca glowy i powiedza ze byla mozliwosc dyplomacji,ale polska nie chciala o tym slyszec.I tak czeka nas to samo co ukraine tylko ze tu rusek siegnie po wiecej.

  OdpowiedzUsuń
 29. Wszystko Polskie finanse w jednym miejscu szybkofinhelp.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 30. Co by było gdyby .. oby w przyszłości podejmować dobre decyzje, bo różnie może być, Polska praktycznie ciągle jest sama .

  OdpowiedzUsuń
 31. Warszawa nie była nad Wisłą ? Chyba że rzeka jest źle oznaczona ...

  OdpowiedzUsuń
 32. Fajnie patrzyć na stare mapy, oby teraz już tylko nie ulegały nasze granice zmianie.. chyba że o Lwów się powiększymy :)

  OdpowiedzUsuń
 33. Aminokwasy to obecnie wręcz obowiązkowe wyposażenie każdego sportowca, który chce zachować prawidłowe zaopatrzenie organizmu w wszelkie witaminy i minerały. Lepsze regeneracja, ochrona przed urazami mięśni czy zwiększona energia podczas treningów to tylko niektóre zalety stosowania odpowiednik aminokwasów. Zapytaj nas https://olimpsport.com/pl/produkty-42/odzywki-i-suplementy-130/aminokwasy-53 który produkt będzie najlepszy dla Ciebie a my Ci pomożemy.

  OdpowiedzUsuń
 34. Budując nowy dom, chcemy by był on funkcjonalny, ergonomiczny ale najważniejsze by się nam podobał. Marcin Jagiełło ARCHITEKT to osoba, która może pomóc Ci w realizacji swojego wymarzonego mieszkania. Przykładowe projekty znajdują się na stronie: http://www.mj-a.pl/

  OdpowiedzUsuń
 35. Firma ANDIW BROKERS Sp. z o.o. to kancelaria brokerska działająca w województwie dolnośląskim, oferujemy usługi z branży ubezpieczeniowej. Udzielamy pomocy firmom jak i osobom prywatnym z rozmaitych branż w zakresie ubezpieczeń.

  Sprawdź nas:
  https://broker.andiw.pl/ubezpieczenie-oc-zarzadu-d-and-o-directors-and-officers/

  OdpowiedzUsuń
 36. Jeśli rzukacie rzetelnej firmy w Krakowie która wymieni olej w samochodzie lub dokona wulkanizacji polecam:
  http://autoszybykrakow.com.pl/. Szybko tanio i dobrze, dziękuję

  OdpowiedzUsuń
 37. Kto lubi kawę? A kto raczej jej nie lubi? Ten raczej niech nie wchodzi pod adres: http://www.palarniaparoks.pl/
  gdzie można nabyć pyszną kawę ekspresso. Posiadamy wyjątkowe kawy niedostępne na sklepowych półkach, które przypadną do gustu każdemu podniebieniu

  OdpowiedzUsuń
 38. Szukam tłumacza przysięgłego w Krakowie do dłuższej współpracy, zależy mi na dokładności tłumaczeniu tekstów oraz przestrzeganiu ustalonych terminów, polecacie kogoś, może Michał Chojnowski http://tlumaczenia.krakow.pl/ będzie dobrym wyborem?

  OdpowiedzUsuń
 39. Jestem pod wrażeniem. Bardzo dobry artykuł.

  OdpowiedzUsuń
 40. Prawidłowe podłączenie telewizora, kina domowego, dekodera lub innego urządzenia sprawia nam spore kłopoty.Jeśli chcemy by wszystko ze sobą ładnie współgrało, jeśli chcemy prawidłowo zainstalować lub wyregulować antenę dvb-t lub satelitarną to zapraszam do skorzystania z moich usług https://www.flysat.pl/

  OdpowiedzUsuń
 41. Straty wody to problem, który dotyczy głównie firmy wodociągowe, które z tego powodu często mają ogromne straty. Straty wynikają z faktu, iż sporo wody nie trafia do dystrybucji, czyli do klienta. Nasza firma, dzięki doświadczeniu, specjalnemu oprogramowaniu modeluje sieci kanalizacyjne i wodociągowe w celu obniżenia strat wody. https://modelowaniesieci.pl/

  OdpowiedzUsuń
 42. Chciałam podziękować Pani psycholog Małgorzacie Szulc za pomoc w leczeniu mojej choroby. Byłam wcześniej u innego psychologa, jednak pomoc była mała skuteczna, teraz czuje się o wiele lepiej, lęki praktycznie ustały, nawet nie wiem jak dziękować ! Jedyne co mogę zrobić to polecić Panią Małgorzatę: https://gorzowpsycholog.pl/
  Jeszcze raz bardzo dziękuje !

  OdpowiedzUsuń
 43. Ja również serdecznie polecam tego psychologa - pomóc osobom w kryzysie wcale nie jest łatwym zadaniem jednak Pani Marta radzi sobie doskonale.

  OdpowiedzUsuń
 44. Drewno do coraz popularniejszy surowiec z którego wykonywane są domy i inne konstrukcje drewniane. Top Drewno to tartak który z drewna potrafi zrobić właściwie wszystko. Zapraszamy na naszą stronę:

  http://topdrewno.pl/tarcica-modrzewiowa.html

  OdpowiedzUsuń
 45. Doczekaliśmy się bardzo fajnego miejsca w Lublinie gdzie można posmakować jedzenia kuchni greckiej. Byłem tam z znajomymi i każdy wyszedł nie tylko pojedzony ale także zauroczony smakami które odbiegają od tych tradycyjnych. Gorąco polecam to miejsce http://grecolublin.pl/

  OdpowiedzUsuń
 46. Jestem pod wrażeniem. Świetny artykuł.

  OdpowiedzUsuń
 47. Zajrzyj tutaj https://iberotur.pl/ z pewnością znajdziesz coś dla siebie, wiele bardzo ciekawych miejsc ciekawie opisanych. Ja osobiście polecam lot balonem nad Biebrzą, tutaj masz filmik:
  https://iberotur.pl/lot-balonem-nad-biebrza-podlasie/
  ewentualnie wycieczka wokół jeziora Śniardwy:
  https://iberotur.pl/jezioro-sniardwy/

  OdpowiedzUsuń
 48. Świetnie napisane i proszę o więcej takich artykułów.

  OdpowiedzUsuń
 49. Sprzedaż samochodu to nie tylko kwestia znalezienia klienta ale również szereg dodatkowych kosztów związanych z nagłośnieniem swojej oferty. Znalazłem propozycję tej firmy http://skuptoyotamercedes.pl/, która nie tylko podała wycenę samochodu ale osobiście go odebrała z parkingu a także zapłaciła gotówką, kwotę która w zupełności mnie satysfakcjonuje. Myślałem że firmy oferujące skup samochodów to naciągacze jednak teraz w stu procentach zmieniłem zdanie - dziękuję.

  OdpowiedzUsuń
 50. Decydując się na budowę domu coraz częściej wybieramy firmę, która kompleksowo zadba o wszystkie elementy budowy od fundamentów poprzez ogrzewanie, okna, drzwi, dach czy posadzki. W ten sposób oszczędzamy nie tylko czas ale i pieniążki a za wszelkie ewentualne usterki odpowiada jedna firma. Jeśli szukasz wykonawcy swojego domu zapraszamy do kontaktu http://www.budmar.rzeszow.pl/ - kompleksowa budowa domów to nasza specjalność.

  OdpowiedzUsuń
 51. Straty wody to problem, który dotyczy głównie firmy wodociągowe, które z tego powodu często mają ogromne straty. Straty wynikają z faktu, iż sporo wody nie trafia do dystrybucji, czyli do klienta. Nasza firma, dzięki doświadczeniu, specjalnemu oprogramowaniu modeluje sieci kanalizacyjne i wodociągowe w celu obniżenia strat wody. https://modelowaniesieci.pl/straty-wody/

  OdpowiedzUsuń
 52. Jesteśmy na etapie budowy domu szukając kolejnych wykonawców budowlanych, nie ukrywam że głównie szukamy w internecie na podstawie opinii i komentarzy. W tym miejscu chciałaby polecić firmę Stars-Bet Piotra Rusinka, która wykonała dla nas posadzki w całym mieszkaniu. Profesjonalna, szybka i atrakcyjna cenowa wycena, późniejsza terminowość a prace wykonane nawet szybciej niż nam mówiono podczas rozmów, wszystko zrobione dokładnie tak jak tego życzyliśmy sobie. Z czystym sumieniem polecam tą firmę innym. http://www.posadzki-polska.pl/ - tutaj znajduje się ich strona firmowa.

  OdpowiedzUsuń
 53. Pozycjonowanie w 2020 roku polega głównie na zdobywaniu mocnych linków, najlepiej jak są one otoczony merytorycznym, tematycznym tekstem. Witryna https://wangielskimogrodzie.pl/ istnieje od wielu lat, jest prawidłowo podlinkowana a artykuły na niej są tylko i wyłącznie unikalne i tematyczne. Chcesz zdobyć mocny link pozycjonujący to blog wangielskimogrodzie.pl daje Ci taką możliwość.

  OdpowiedzUsuń
 54. Nasz sklep internetowy to miejsce stworzone z myślą o prawdziwych patriotach, o osobach które kochają się w barwach narodowych ale również militariach, tylko u nas najnowsze modele odzieży wojskowej, patriotycznej, militarnej. Niskie ceny, szybka wysyłka i doskonała jakość materiałów pochodzących od producentów takich jak Surge Polonia, Stoprocent, Prosto, wejdź i przekonaj się sam.

  https://patrioty.pl/
  https://patrioty.pl/74-odziez-militarna-wojskowa

  OdpowiedzUsuń
 55. Super wpis. Pozdrawiam i czekam na więcej.

  OdpowiedzUsuń
 56. Potrzebujesz tekstu przetłumaczonego na język angielski, który będzie pozbawiony jakichkolwiek błędów? Tekstu który da Ci spokój i gwarancje wysokiej jakości?. Ireneusz Srokowski jako jeden z nielicznych na rynku wszystko bierze na siebie, podajesz funkcję jaką ma spełnić tłumaczony tekst a nasza firma odda Ci gotowy produkt, który dzięki połączaniu naszego doświadczenia z zaangażowaniem będzie w pełni profesjonalny, dopasowany do Twoich potrzeb.
  Zobacz co mówią o nas inni: https://transglob.com.pl/

  OdpowiedzUsuń
 57. Wydawać by się mogło, iż cały świat w dobie koronawirusa przeniósł się do internetu. Niestety sporo informacji jakich do nas trafia to fake newsy, czyli tzw. informacje zmyślone, bądź też informację nierzetelne, lub nie wyczerpujące temat. Jeśli chciałbyś trafić na portal, który jeśli coś robi to robi z pasją i zamiłowaniem to odwiedź witrynę: https://garqchnia.pl/

  OdpowiedzUsuń
 58. Natomiast miłośnikom majsterkowania, którzy szukają nowych wyzwań proponuje bloga https://lolapoppstudio.com.pl/. Znajduje się tam wiele ciekawych artykułów a aktualnie jest tworzony etapami tekst na temat budowy letniskowego domku na działkę, który będzie można postawić bez żadnych zezwoleń.

  OdpowiedzUsuń
 59. Skutecznie usuwanie zabrudzeń, dezynfekcja rąk

  Szukasz skutecznego środka który z powodzeniem usunie zabrudzenia z różnych powierzchni? Izopropanol to mocny i szybki w działaniu środek chemiczny, który poradzi sobie z czyszczeniem skóry, działa jak rozpuszczalnik czy preparat do dezynfekcji. Możesz go nabyć choćby w hurtowni:
  https://www.centro-chem.pl/pl
  https://www.centro-chem.pl/pl/produkty/alkohol-izopropylowy

  OdpowiedzUsuń
 60. Bardzo ciekawie napisane. Jestem pod wielkim wrażaniem.

  OdpowiedzUsuń
 61. Chciałem się podzielić pozytywom opinią dla sklepu internetowego https://abctechnika.pl/ gdzie zakupiłem osuszacz powietrza firmy OMNI. Ten sam sprzęt w sklepie stacjonarnym był ok 20% droższy, mimo początkowych obaw zakupu przez internet teraz jestem bardzo zadowolony za profesjonalną pomoc w wyborze osuszacza, szybkiej wysyłki jak o oczywiście ceny.

  OdpowiedzUsuń
 62. Nawet nie wiedziałem, że rynek proponuje takie rzeczy, trafiłem przypadkiem na sklep: https://sklep.treasuresofpoland.pl/ w którym można kupić skarpetki, niby nic w tym niezwykłego ale skarpetki są nie do pary. Fajna sprawa nie tylko na prezent ale również ciekawe rozwiązanie do osób szukających ekstrawagancji.

  OdpowiedzUsuń
 63. Jeśli ktoś ma trochę wolnego czasu a lubi majsterkować i zna się na technice to nasz blog może okazać się bardzo pomocny: https://technika-motoryzacyjna.pl/
  Opisujemy najróżniejsze nowinki techniczne, porównujemy urządzenia, opinie, komentarze oraz wiele wiecej. Zapraszamy.

  OdpowiedzUsuń
 64. Osuszacze powietrza i kompresory to maszyny które pomogą nam w wielu sytuacjach np. do malowania pomieszczeń lub samochodów, do osuszania ścian czy w branży wulkanizacji. Na stronie https://kompresory-osuszacze-filtry.pl/ poszerzysz wiedzę na temat tych maszyn.

  OdpowiedzUsuń
 65. Z zaangażowaniem adwokatów jet trochę jak w życiu, albo ktoś ma dobre serce i pomaga albo skupia się tylko na swoich problemach, adwokaci raz sie zaangażują raz nie i to jest złe dla klienta, który powierza swoje bardzo ważne czy osobiste sprawy.

  Polecam adwokatów: https://szulclegal.pl/ które każdą sprawę traktują na 100%.

  OdpowiedzUsuń
 66. Co prawda bum na płyn do dezynfekcji rąk już minął, ale jakby ktoś chciał go kupić w dobrej cenie to tutaj jest dostępny: https://chem-sklep.pl/

  Produkt dostałem 2 dni od momentu zakupu, wszystko wedle opisu.

  OdpowiedzUsuń
 67. Naprawdę świetnie napisane. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 68. Ług sodowy(soda kaustyczna) to produkty chemiczne które znalazły mnóstwo zastosowań.

  - wytwarzanie barwników
  - produkcja mydła
  - tworzenie gumy
  - jako regulator kwasowości w produktach spożywczych
  - przemysł papierniczy

  Ług sodowy można nabyć np w sklepie: - https://www.centro-chem.pl/pl/produkty/wodorotlenek-sodu-roztwor tam też więcej informacji na temat tego związku.

  OdpowiedzUsuń
 69. Kwas amidosulfonowy to produkt chemiczny który znalazł sporo zastosowań

  - odkamieniacz
  - produkcja mydła
  - do czyszczenia części metalowych
  - powoduje krzepnięcie żywicy
  - do impregnacji papieru

  OdpowiedzUsuń
 70. Kwas szczawiowy to produkt chemiczny który znalazł sporo zastosowań

  - usuwanie plam atramentu
  - czyszczenie urządzeń sanitarnych
  - zapobiega enzymatycznemu brązowieniu warzyw
  - wybielanie skór

  Kwas amidosulfonowy można nabyć np w sklepie: https://www.centro-chem.pl/pl/produkty/kwas-szczawiowy tam też więcej informacji na temat tego związku.

  OdpowiedzUsuń
 71. Chcesz dowiedzieć się więcej o płytach szalunkowych czy podporach szalunkowych? Remontujesz mieszkanie bądź prowadzisz budowę i chcesz wybrać optymalne rozwiązania? Zajrzyj na naszą stronę http://deskowanie.pro/ gdzie powinna Cię zainteresować nasza oferta oraz informacje o charakterystykach płyt.

  OdpowiedzUsuń
 72. Moda na język Francuzki rośnie w dynamicznym tempie, niewątpliwie ma to związek z pięknem tego języka. Na początku mocno się bałem by zabrać się za edukacje, jednak z książką: https://wroclaw.lereve.pl/produkt/podrecznik-do-francuskiego/ wszystko idzie w bardzo dobrym kierunku. Podręcznik ten uczy od podstaw, wyjaśniona jest gramatyka francuskiego, jest idealna do nauki indywidualnej ale i grupowej.

  OdpowiedzUsuń
 73. Solidne rusztowanie wpływa nie tylko na bezpieczeństwo ale również na komfort i szybkość pracy. Solidne wcale n nie znaczy drogie. W naszej ofercie znajdziesz rusztowania elewacyjne, przenośne oraz wszelkie inne. Na życzenie klienta dowozimy produkty pod wskazany adres. Więcej na stronie: http://rusztowanie.pro/

  OdpowiedzUsuń
 74. Szukasz aktywnego sposobu na spędzenie wolnego czasu dla siebie lub swojego dziecka? A może taniec jest w kręgu Twoich zainteresowań? Taniec jest nie tylko klasyczny ale również balet, akrobatyka powietrzna, hip-hop, broadway, ladies dance, breakdance - wszystkie te style oferuje nasza szkoła: http://www.studiotancacamille.pl/

  OdpowiedzUsuń
 75. Odzyskaj zwrot podatku, który Ci się należy - wróciłeś z Holandii - pracowałeś w tym kraju - napisz maila lub zadzwoń do firmy https://pkg-tax.com/ która pomoże Ci szybko odzyskać należny podatek. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy iż podejmując legalną pracę w innym kraju może odzyskać sporo pieniążków, które zostały mu potrącone z pensji, PKG TAX SP.z.o.o wie co zrobić w takiej sytuacji

  OdpowiedzUsuń
 76. Sezon ku końcowi, to dobry czas na upiększanie naszego ogrodu np. wymieniając ogrodzenie, zobacz nasze propozycje: http://www.wynajemogrodzen.com/

  OdpowiedzUsuń
 77. Chciałam się podzielić pozytywną opinią na temat sklepu internetowego w którym kupiłam odzież dla mojego synka. Ceny są niesamowicie niski, do tego na kupionej odzieży naszyto dedykowane hafty o które prosiłam. Wiadomo, że na takie zamówienie musiałem poczekać kilka dni, ale i tak jestem bardzo zadowolona i z pewnością nie raz jeszcze kupie coś w sklepie: https://montownia-ubran.pl/

  OdpowiedzUsuń
 78. Sprzedawałem w swoim życiu już kilka samochodów, zawsze do tej pory decydowałem się na jazdę samochodem na giełdę, albo obwieszanie auta kartkami z informacją o sprzedaży. Traciłem gotówkę na ciągłe mycie auta jak i możliwość wjazdu na giełdę a cenę i tak musiałem obniżać i to kilka razy. Teraz zdecydowałem się na firmę oferująca skup aut. Efekt? Auto znikło dokładnie w 12h od momentu telefonu za cenę porównywalną do tej którą bym dostał sprzedając samemu nie ponosząc przy tym żadnych kosztów. Jestem bardzo zadowolony i jak coś polecam firmę: https://skupujemyauta.eu/

  OdpowiedzUsuń
 79. Witam, proszę o informację, jaka cena za ekogroszek jest dobra(tania). Znalazłem tutaj https://ekogroszek-podhale.pl/ za 800zł? Wiem że w tej firmie jest super ekogroszek i można liczyć na transport ale czy ta cena jest OK ?
  Jak można gdzieś kupić taniej w woj Małopolskim dajcie kontakt.

  Dzięki

  OdpowiedzUsuń
 80. Podczas remontu uszkodzona została jedna z uszczelek w konsekwencji kilka mieszkań poniżej mojego zostało zalanych. Nie ma tutaj oczywiście mowy by wina leżała po stronie spółdzielni czy innych lokatorów. Na szczęście byłem ubezpieczony dlatego nie poniosłem właściwie żadnych strat. Na szczęście również trafiłem na firmę http://lakus.com.pl/, która skutecznie osuszyła wszystkie mieszkania. Bardzo profesjonalna firma, która zajmuje się osuszaniem mieszkań, budynków po zalaniach. Bardzo dziękuję i gorąco polecam: http://lakus.com.pl/osuszanie-budynkow/

  OdpowiedzUsuń
 81. Bardzo ciekawa propozycja najróżniejszych powłok hydrofobowym w sklepie internetowym: https://www.nanocape.pl/

  Impregnaty hydrofobowe
  Impregnaty do drewna
  Impregnaty do kostki brukowej
  Impregnaty do betonu
  Impregnaty do fug
  olej do drewna
  Impregnaty do butów
  Impregnaty drewna
  Impregnaty do zamszu
  Usługi nanoszenia powłok hydrofobowych
  Innowacyjna reklama widniejąca podczas opadów deszczu
  Impregnacja samochodów
  i wiele więcej...

  OdpowiedzUsuń
 82. Witam szukam Adwokata, który pomoże mi w prawie budowlanym, konkretnie chodzi mi o informację co można zrobić by taras formalnie nie nazywał się tarasem (na ogródkach ROD taras może mieć 12m2 - mój ma więcej i szukam informacji czy da coś się tutaj zrobić nie skracając dachu. Dzięki za podesłanie kontaktów, ps zna ktoś może tą Kancelarię: http://www.adwokat-staszczak.pl/ ?

  OdpowiedzUsuń
 83. Bardzo dziękuję Pani Justynie za szybkie i bardzo precyzyjne przetłumaczenie dokumentów, które potrzebowałem by podjąć pracę za granicą. W ramach wdzięczności za otrzymaną pomoc z czystym sumieniem polecam firmę Pani Justyny Walas czyli tłumacza języka francuskiego http://www.transcreo.pl/.
  Potrzebowałem przetłumaczyć moje CV "na wczoraj" Pani Justyna mimo sporej ilości pracy wyciągnęła do mnie pomocną dłoń i przetłumaczyła podesłany materiał tak szybko jak to było możliwe. Bardzo dziękuję. !

  OdpowiedzUsuń
 84. Nie sądziłem że przy większym remoncie będzie aż tyle problemów z wywozem i wyniesieniem gruzu. Na szczęście znalazłem firmę http://www.zsypydogruzu.pl/ która bardzo mi tutaj pomogła. Kto potrzebuje profesjonalnych zsypów do gruzu w dobrej cenie to w Krakowie/Katowicach to polecam tą firmę.

  OdpowiedzUsuń
 85. Sprzętów średniej jakości w bardzo niskiej cenie jest coraz więcej na rynku, niestety taki sprzęt zazwyczaj albo nie spełnia swojej funkcji, albo bardzo szybko ulega awarii. W sklepie Delta Technika sprzedawane są takie urządzenia jak prostowniki, kompresory, spawarki, które pochodzą od najlepszych producentów.

  Sprawdź nas:

  https://www.deltatechnika.pl/

  https://www.deltatechnika.pl/kategoria-produktu/technika-spawalnicza/prostowniki-do-ladowania-akumulatorow/prostowniki/

  OdpowiedzUsuń
 86. Biuro Rachunkowe Doradcy Podatkowego Marioli Kaźmierczak świadczy kompleksowe usługi rachunkowo, kadrowo, płacowe. Firma stara się by każda nawiązana współpraca z klientem przebiegała w pełni profesjonalnie, poprzez miły i sympatyczny kontakt, rzetelność, terminowość, fachowość w pomocy i podpowiedziach prawnych. Jeżeli jesteś zainteresowany współpracą z biurem rachunkowym, które nie tylko wykonuje swoje podstawowe obowiązki ale również pomaga w dodatkowych kwestiach, jesteśmy do Twojej dyspozycji

  Zapraszamy na stronę: https://doradcapodatkowy-lodz.pl/

  OdpowiedzUsuń
 87. Forumowicze, wiecie może czy to urządzenie: https://antimicrobial.plus/ jest godne uwagi? Producenci chwalą się że skutecznie filtruje wirusy i bakterie w różnych pomieszczeniach? Ale czy przypadkiem nie jest to nabijanie ludzi w butelkę? Jeśli Antimicrobial faktycznie jest taki dobry to czemu nigdy nie widziałem go np w przychodniach czy szpitalach?

  OdpowiedzUsuń
 88. Twoje światła w samochodzie straciły swój blask i siła jego światła nie jest już tak mocna? Wymiana reflektorów to ostateczność ponieważ bez problemów każdy reflektor można wypolerować, dzięki czemu zyskają one nowy wygląd. Tutaj możesz dowiedzieć się więcej:

  http://autoszybykrakow.com.pl/polerowanie.html

  Jeśli będziesz już w warsztacie samochodowym zadbaj także o swój silnik wymieniająć olej samochodowy, on również jest bardzo ważny do bezpiecznego poruszania się.

  http://autoszybykrakow.com.pl/oleje-i-filtry.html

  OdpowiedzUsuń
 89. Hotel, który położony jest w doskonałej lokalizacji gdzie możesz spędzić w ciszy i otoczeniu przyrody wyjątkowe chwile do tego wspaniały ogród hotelowych z pięknym stawem do również wielki atut obiektu. Zapraszamy wszystkich do Oleszyc a na początek na stronę: http://www.podksieciagorka.pl/ gdzie dowiesz się więcej o naszej ofercie.

  OdpowiedzUsuń
 90. Chciałbym się dowiedzieć łopatologicznie jak to wygląda. Zamierzam wybudować saunę z piecem na prąd, czy jak postawie fotowoltaiczne panele na sanie czy budynku obok to zgromadzona energia wystarczy mi na piec który jest na siłę? jak to jest w zimie?
  Znacie jakieś firmy które tanio mi to zrobią/podpowiedzą?
  Znacie może firmę https://energo-therm.pl/ ?

  OdpowiedzUsuń
 91. Post kieruje do osób, które szukaj firmy tworzącej posadzki przemysłowe. W ramach wdzięczności za doskonale wykonaną pracę dziękuję firmie Krisdur oraz serdecznie polecam ją innym. Prace zostały wykonane terminowo, ceny bardzo atrakcyjne, gwarancja bardzo atrakcyjna - Aż mało spotykane, ale nie ma się do czego przyczepić.
  Więcej o firmie: https://krisdur.com.pl/

  OdpowiedzUsuń
 92. Zrobiłem sobie chodniki w ogródku z kostki brukowej, dopiero później przypadkowo w internecie dowiedziałem się co to jest kamienny dywan, fajne zdjęcia kamiennego dywanu znajdują się tutaj: https://stonepox.pl/. Szczerze to chyba wolałbym nie wiedzieć bo teraz mi ogromnie szkoda że u mnie nie mam cudownego chodnika z kamienia polanego żywicą. Zresztą sprawdźcie sami jak to wygląda - MEGA.

  OdpowiedzUsuń
 93. Zrobiłem sobie chodniki w ogródku z kostki brukowej, dopiero później przypadkowo w internecie dowiedziałem się co to jest kamienny dywan, fajne zdjęcia kamiennego dywanu znajdują się tutaj: https://stonepox.pl/. Szczerze to chyba wolałbym nie wiedzieć bo teraz mi ogromnie szkoda że u mnie nie mam cudownego chodnika z kamienia polanego żywicą. Zresztą sprawdźcie sami jak to wygląda - MEGA.

  OdpowiedzUsuń
 94. Korona wirus sprawił, iż coraz więcej osób pracuje zdalnie, niestety kontrola pracownika podczas takiej pracy przez pracodawcę jest mocno utrudniona. Wraz z oczekiwaniami pracodawców powstało oprogramowanie keylogger, które szczegółowo kontroluje co pracownik robi podczas godzin pracy. Sprawdzanie aplikacji, zapisywanych czy drukowanych plików, odwiedzanych stron - to wszystko znajduje się w pakiecie oprogramowania https://www.keylogger.pl/

  OdpowiedzUsuń
 95. Producent butelek oraz nakrętek HDP - http://www.firmajowisz.pl/
  Sprawdź czym charakteryzują się nasze zakrętki, dowiedz się, iż butelka to nie koniecznie materiał który długo ulega degradacji.

  OdpowiedzUsuń
 96. Jeśli ktoś chce zadbać o bezpieczeństwo swoich bliskich i zminimalizować ryzyko zarażenia COVID 19 a planujesz przyjęcie to rozważ wynajem namiotu ogrodowego, który doskonale się przydaje na organizację urodzin, komunii czy innych przyjęć. Otwarta przestrzeń czy świeże powietrze to o wiele bezpieczniejsze rozwiązanie niż uroczystość w zamkniętym lokalu. Sprawdź ofertę Sofa Rent którą ja wybrałam: http://sofa-rent.pl/wynajem-namiotow-wroclaw.html

  OdpowiedzUsuń
 97. Bardzo fajnie napisane. Jestem pod wrażeniem i pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 98. Wszystkich, którym zdarzyła się awaria pojazdu i potrzebuję szybkiej i profesjonalnej pomocy drogowej lawetą lub za pomocą holowania zapraszam do firmy Champion. działamy 24/h na dobę przez cały tydzień. Ciągle dostępni kierowcy i szeroka flota sprawi iż dotrzemy do Ciebie w zaledwie kilka chwil. Kontakt - https://www.pomocdrogowa-champion.pl/

  OdpowiedzUsuń
 99. Robię remont w swoim mieszkaniu i planuje wymienić lampy w salonie, kuchni oraz pokojach - jest tego sporo także chciałbym kupić coś fajnego ale nie za miliony. Znalazłem sklep w którym pisze że są wyprzedaże, czy te ceny tutaj https://outlet.elmarco.pl/ są faktycznie dobre ?

  OdpowiedzUsuń
 100. Zbliża się sezon palenia grilla, ognisk i spędzania wolnego czasu na zewnątrz. to wyjątkowo fajny czas jednak wielu z nas dokuczają komary, które intensywnie atakują nasze ciało. Jak z nimi walczyć? Spróbuj kupić pochodnie bambusową oraz specjalny olej na komary. Kilka takich pochodni powinno złagodzić sprawę. Olej do lamp, pochodni i inne paliwa można nabyć tutaj: https://aigmix.pl/

  OdpowiedzUsuń
 101. Pomysłów na prezent jest bardzo dużo, jednak jak przyjdzie czas urodzin, znowu mamy ten sam problem, co kupić solenizantowi? Ja zdecydowałam sie na świece ozdobną, jest to oryginalny prezent a w dodatku firma Decupominek robi ja w 100% ręcznie z ekologicznych surowców. Świece można nabyć w sklepie www https://decupominek.pl/

  OdpowiedzUsuń
 102. Właśnie zakończyła się moja sprawa, co prawda nie było to nic strasznego ale oskarżono mnie za obrazę drugiej osoby, co nie było prawdą. Pani Adwokat Joanna Kaźmierczak już na pierwszej rozprawie skutecznie mnie wybroniła skutecznie niwelując kolejne próby ataków z drugiej strony. Polecam. http://adwokat-procesy.pl/

  OdpowiedzUsuń
 103. Auto Centrum lublin zajmuje się mechaniką samochodową Lublinie na ulicy Inżynierska 12. Ponad 20 doświadczenia w branży:

  http://autocentrumlublin.com/ - mechaniki samochodowej
  http://autocentrumlublin.com/przeglady-rejestracyjne - przeglądów rejestracyjnych
  http://autocentrumlublin.com/geometria - geometrii kół
  http://autocentrumlublin.com/wulkanizacja - wymiany opon
  http://autocentrumlublin.com/myjnia-samochodowa - myjni bezdotykowej

  OdpowiedzUsuń
 104. Nigdy nie spożywałem dużo alkoholu, ale jednak często - nie wydawało mi się że jest to problem. Ale niestety był z czego nie zdawałem sobie świadomości. Kompletnie nie potrafiłem sobie radzić w towarzystwie bez alkoholu ale mimo strachu poszukałem pomocy https://terapiaiwonicz.pl/ co okazało się jedną z lepszych decyzji w moim życiu. Więcej informacji tutaj: https://terapiaiwonicz.pl/uzaleznienia/alkoholizm/

  OdpowiedzUsuń
 105. Bardzo miła obsługa, szybka wycena - następnego dnia po telefonie a sam montaż instalacji w moim domku przebiegł bardzo sprawnie, estetycznie i profesjonalnie a po wszystkim Panowie posprzątali za sobą. Tak powinny pracować wszystkie firmy stąd mój komentarz. Polecam firmę:

  https://www.nstechnology.pl/
  https://www.nstechnology.pl/ogrzewanie-elektryczne
  https://www.nstechnology.pl/instalacje-fotowoltaiczne

  OdpowiedzUsuń
 106. Potrzebujesz tekstu przetłumaczonego na język niemiecki, który będzie pozbawiony jakichkolwiek błędów? Tekstu który da Ci spokój i gwarancje wysokiej jakości?. Ewa Wróbel jako jeden z nielicznych na rynku wszystko bierze na siebie, podajesz funkcję jaką ma spełnić tłumaczony tekst a nasza firma odda Ci gotowy produkt, który dzięki połączaniu naszego doświadczenia z zaangażowaniem będzie w pełni profesjonalny, dopasowany do Twoich potrzeb.
  Zobacz co mówią o nas inni: https://translatica.net/

  OdpowiedzUsuń
 107. Żyrandole czy lampy to jeden z ostatnich elementów w który wyposażamy nasze mieszkanie. Jest to bardzo duży wydatek dlatego sporo szukałam przed zakupem. Było warto ponieważ producent oświetlenie Elmarco - https://elmarco.pl/ to doskonale ceny. Znajdziesz u nich:
  żyrandole:
  https://www.elmarco.pl/oferta/oswietlenie-wewnetrzne/zyrandole
  specjalistyczne oświetlenie do hoteli:
  https://www.elmarco.pl/oferta/miejsce-uzytkowania-wewnetrzne/do-domu-i-hotelu
  czy do ogrodu:
  https://www.elmarco.pl/oferta/miejsce-uzytkowania-zewnetrzne/latarnie-ogrodowe

  OdpowiedzUsuń