Aktualności


 • Jeśli macie ciekawy temat o którym chcielibyście przeczytać w nowych artykułach piszcie w komentarzach..
 • Zachęcam do obserwowania mojego bloga przez e-mail, w ten sposób nie przegapicie żadnego nowego artykułu :)Już niedługo nowe jeszcze ciekawsze wpisy.

7 komentarzy:

 1. Jestem pod wrażeniem precyzji ustawienia roty husarskiej.
  Czy trębacze Rotmistrza też nosili uzbrojenie ochronne i skrzydła?
  Czy znajdę takie informacje o ustawieniu pikinierów?

  OdpowiedzUsuń
 2. Polecam sięgnąć do opracowań dr. Radosława Sikory. Jego książki są chyba najwartościowsze pośród literatury dotyczącej Husarii.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nurtuje mnie pytanie : Dlaczego Sfinks nie ma nosa?
  Spotkałam się z różnymi odpowiedziami np. warunki atmosferyczne, Arabowie, wojska napoleońskie? Co tak naprawdę się stało?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Co tak naprawdę się stało nie wiadomo i chyba prawdy już nie poznamy. Według mnie najprawdopodobniejszą wersją jest samoistne oderwanie się nosa pod wpływem korozji. Niszcząca działalność wiatru i temperatury nie jeden starożytny obiekt zniekształciła...

   Usuń
  2. Typowy syndrom Pinokia. Sfinksowi urusł tak długi nos od kłamstwa, że poprostu się ułamał pod swoim ciężarem. Przepraszam nie mogłem się powstrzymać :)

   Usuń
 4. W ksiaążce J Besala wyczytałam że gdy August się urodził to panna dworna wywiesiła "czerwony pas" poza oknem aby poinformować poddanych że syn Zygmunta Starego się urodził. Zastanawia się czy innego koloru pas wieszali aby oznajmić narodzenie córek królewskich czy to tylko tradycja dla następcy tronu.
  Nie wiem czy ktoś może to wiedzieć albo zna źródła książkowe w których ja mogłabym to znaleść.
  Z góry dziękuję...

  OdpowiedzUsuń
 5. Witam interesuje mnie historia obrony lotniska w Lubinie (dolnośląskie) słyszałem że po wejściu Armii Czerwonej została rozstrzelana cała załoga niemiecka (80osób)

  OdpowiedzUsuń