sobota, 19 października 2013

Jak III Rzesza opłakiwała śmierć Piłsudskiego

Informację o złym stanie zdrowia Józefa Piłsudskiego, podano oficjalnie po uroczystościach, 11 Listopada 1934 roku. Podczas  uroczystości, marszałek zasłabł. W związku z tym, skrócono część oficjalną obchodów. Konsylium lekarskie postanowiło sprowadzić do Polski z Wiednia wybitnego lekarza, prof. Karela Wenckebacha. Do Warszawy przyleciał on wiosną 1935 roku. Stwierdził u Piłsudskiego, chorobę nowotworową, nie zostawił żadnych złudzeń, iż marszałkowi zostało jedynie kilka tygodni życia.

Józef Piłsudski zmarł na raka wątroby w Belwederze, 12 maja 1935 roku o godzinie 20:45. Od razu ogłoszono żałobę narodową.

Do Berlina wieść o śmierci marszałka Piłsudskiego dotarła jeszcze przed północą. Nie ma co do tego wątpliwości, że wywołała ogromne wrażenie. Do polskiej ambasady zaczęły docierać kondolencje od władz III Rzeszy. Informacje podały też gazety m.in Völkischer Beobachter, która pisała : "Nowe Niemcy pochylą swe flagi i sztandary przed trumną tego wielkiego męża stanu, który pierwszy miał odwagę otwartego i pełnego zaufania porozumienia z narodowo-socjalistyczną Rzeszą". Niemieckie biuro informacyjne podało informację, iż wiadomość o śmierci  Piłsudskiego głęboko poruszyła niemieckie społeczeństwo, które  czuje się szczególnie bliskie Polakom, zwłaszcza że samo straciło  swojego wodza, rok wcześniej (1934) - marszałka Hindenburga. Prezydenta III Rzeszy.

Adolf Hitler ogłosił w III Rzeszy żałobę narodową i wysłał telegram do prezydent Ignacego Mościckiego  i rządu polskiego, w którym pisał :  „Głęboko poruszony wiadomością o zgonie Marszałka Piłsudskiego wyrażam Waszej Ekscelencji i rządowi polskiemu najszczersze wyrazy współczucia moje i rządu Rzeszy. Polska traci w powołanym do wieczności Marszałku twórcę swego nowego państwa i swego najwierniejszego Syna. Wraz z narodem polskim również naród niemiecki obchodzi żałobę z powodu śmierci tego wielkiego Patrioty, który przez swą pełną zrozumienia współpracę z Niemcami oddał nie tylko wielką usługę naszym krajom, ale przyczynił się ponadto w sposób jak najbardziej wartościowy do uspokojenia Europy." Do żony Piłsudskiego, Aleksandry Piłsudskiej, Hitler napisał: "Smutna wiadomość o zgonie Pani małżonka, jego ekscelencji Marszałka Piłsudskiego, dotknęła mnie bardzo boleśnie. Wielce szanowna, czcigodna Pani oraz Jej Rodzina zechce przyjąć wyrazy mojego głębokiego współczucia. Postać Zmarłego zachowam w swojej wdzięcznej pamięci."

Adolf Hitler uczestniczył także, we mszy świętej na cześć marszałka(Ostatnia, w której uczestniczył). Odprawiono ją, 18 maja 1935 r. w Katedrze św. Kingi w Berlinie przy symbolicznej trumnie Piłsudskiego. W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele rządu III Rzeszy m.in : Joseph GoebbelsKonstantin von Neurath oraz przedstawiciele NSDAP i Wehrmachtu a także nuncjusz apostolski w  Niemczech Cesare Orseningo. Po nabożeństwie dwie kompanie Wehrmachtu oddały honory wojskowe.
Hitler uczestniczący w mszy za marszałka Piłsudskiego  


Po zdobyciu Krakowa przez wojska niemieckie,  6 września 1939 r. na rozkaz Hitlera, niemiecki dowódca gen. Werner Kienitz udał się na Wawel i złożył wieniec u grobu marszałka Józefa Piłsudskiego w krypcie pod wieżą Srebrnych Dzwonów, zaś przed kryptą wystawiono wartę  honorową.

Trumna z ciałem Józefa Piłsudskiego w krypcie na Wawelu

21 komentarzy:

 1. Płaczki żydowskie, płaczą wtedy gdy maja z tego korzyść.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie bardzo rozumiem. Czy możesz rozwinąć swoją myśl?

   Usuń
 2. Piłsudzki był masonem. Twór III rzeszy był tworem masońskim. Dlaczego się zatem dziwić, że opłakiwała go ówczesna elita niemiecka?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeżeli był masonem, to znaczy, że nie był z byle jakiego plebsu jak to teraz ma miejsce z ubiegającymi się o najwyższe godności państwowe.

   Usuń
  2. Chyba Piłsudski, nie umiesz pisać to naucz się czytać że zrozumieniem parówo.

   Usuń
 3. Jak Marszałek Piłsudski by żył II wojna światowa potoczyła by się zupełnie inaczej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Potoczyła by sie jak z Czechami, w normalnych i mądrych relacjach.

   Usuń
  2. Piłsudski był niemieckim agentem, więc wojna z Niemcami by się potoczyła inaczej.
   PS
   Jeżeli chodzi o Czechy, to napadli Polskę w 1919 roku w styczniu korzystając z uwikłania Polski z bolszewikami. Podbili wtedy kawał Śląska.

   Usuń
 4. Niezłych macie tu czytelników, skąd ich wzięliście, z prawdy2? Macie sprzedać? ;-))

  OdpowiedzUsuń
 5. adolf uważał że jest też wielkim wodzem w 1935 zwykły lans (przyczepiło się gówno okrętu i mówi płyniemy)

  OdpowiedzUsuń
 6. Wiadomo dlaczego Gen Wł. Sikorski, nie lubił Piłsudskiego

  OdpowiedzUsuń
 7. Kardynał Sapiecha chciał Piłsudskiego przenieść w mniej godne miejsce, ale piłsudczycy zaczęli wyć i szczekać i Kardynał ustąpił.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wyli, szczekali a nawet miauczeli.
   Kretyn nawet nazwiska poprawnie nie potrafi napisać a ujada jak ratlerek.

   Usuń
  2. No to za to teraz masz niesamowitą personę pochowaną na Wawelu w osobie super nieudacznika Lecha Kaczyńskiego, którego marne sługusy wyły, skomlały i się doszczekały........Taka miernota w takim miejscu......

   Usuń
 8. No cóż, żegnali swojego agenta... Taki paradoks historii - dla dobra Polski Piłsudski współpracował przecież ze wszystkimi wywiadami państw przeciwników Rosji - od Japonii, przez Austrię, do Niemiec (wypuścili go z Magdeburga nieprzypadkiem...).

  OdpowiedzUsuń
 9. Lepsza współpraca z jednym wrogiem przeciwko drugiemu niż bezmyślna walka na dwa fronty. Patriotyzm jest dobry, ale lepsza jest przemyślana polityka zagraniczna.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie, trzeba mierzyć siły na zamiary i kalkulować, bo tylko w ten sposób mogliśmy uniknąć tego, co ciągnie się za nami do tej pory. Przed niektórymi wyborami trzeba pochylić głowę z pokorą, aby później iść w przekonaniu, że uniknęliśmy najgorszego i nikt na tym nie ucierpiał. A tak straciliśmy wszystko, stolicę i całe pokolenia inteligentnych ludzi, w imię czego się pytam? Honoru?? A któż dzisiaj zna to słowo z naszej elity politycznej, sami rozkradają i opluwają nasz kraj swoimi nędznymi występkami. Dlatego żałuję, że rozum przegrał z szabelką i tak łatwo pozbyliśmy się tylu wartościowych POLAKÓW........

   Usuń
 10. Dokładnie. Nie tak jak teraz Tusk daje dupy jak tania kurwa , każdemu kto rzuci mu parę groszy.

  OdpowiedzUsuń
 11. Tacy ludzie jak Beck, Kaczyński i Tusk uczą że nie wolno być patriotą.

  OdpowiedzUsuń
 12. Jakim prawem pochowany w katolickiej świątyni na Wawelu
  1887 r. Piłsudski za poglądy komunistyczne zesłany na sybir
  1900 r. Ponownie aresztowany redaktor komunistycznego pisma ,,Robotnik"
  1899 r. Wyrzeka się wiary KATOLICKIEJ
  1908 r. banda Piłsudskiego napada na pociąg Wilno-Petersburg rabując 200 tys. rubli
  1910 r. Współpracuje z wywiadem Austriackim
  1918 r. Kochanka Piłsudskiego urodziła córkę Annę
  1920 r. Armia bolszewicka napada na POLSKĘ Piłsudski ucieka z Warszawy do kochanki
  1920 r. Generałowie Rozwadowski,Haller,Zagórski oraz Sikorski ratują Polskę przed bolszewią,
  Kościół Katolicki ogłasza ,,CUD NAD WISŁĄ"
  1921 r. Piłsudski niszczy wszystkie dokumenty w archiwach wojskowych które pokazują że to nie
  on jest ojcem zwycięstwa, tylko głeboka wiara POLAKÓW.
  1925r. W zamachu majowym morduje około 500 POLAKÓW a około 1000 jest rannych.
  1926 r. Likwiduje krzyż chrzescijański na koronie naszego godła ORŁA BIAŁEGO.

  1941 r. Wielki Patriota Gen. Wł. Sikorski powołuje największą armię podziemną na świecie ,,ARMIĘ KRAJOWĄ" oraz jednostkę desandową ,,CICHOCIEMNI" i przywraca na nasze godło KRZYŻ CHRZESCIJAŃSKI.

  Pytam kto zasługuje na sarkofag w katolickiej świątyni na Wawelu.

  OdpowiedzUsuń