sobota, 11 października 2014

Polscy Terroryści- Recenzja

Polscy Terroryści to kawał historii opisującej mroczne i  nieznane dzieje naszego narodu w przystępnej formie. A jednocześnie  gotowy scenariusz na hollywoodzki film akcji, w roli głównej z czterema przywódcami II Rzeczpospolitej.  

Już po przeczytaniu pierwszej strony, zastanawiałem się (zresztą całkiem słusznie) czy rzeczywiście sięgnąłem po książkę opisującą historię naszego narodu. Bardziej przypominało mi to historię jakiegoś muzułmańskiego państwa podburzanego przez dżihadystów, lub targaną rewolucją Rosję, nawet przez myśl by mi nie przeszło, że mówi ona właśnie o historii Polski, a raczej okupowanego przez zaborców narodu polskiego. Może dlatego, iż to bardzo zapomniany i zamglony etap naszych dziejów, o którym za specjalnie dużo się nie mówi i nie  pisze.  Wojciech Lada postanowił jednak to zmienić i stworzył dzieło godne mistrzów. Jego książka to nie tylko ważne źródło informacji, ale także dobry sposób by mile spędzić swój czas. Jest tu akcja, tajemnica, poświęcenie, kobiety, a co najważniejsze walka o idee, za którą warto oddać życie. Mowa tu oczywiście o wolności, za którą tyle już milionów Polaków oddała to co miała najważniejszego- swoje życie.

Obecnie mało kto wie, że zarówno premierzy  II Rzeczpospolitej Walery Sławek, Tomasz Arciszewski, późniejsi prezydenci: Ignacy Mościcki i Stanisław Wojciechowski, jak i sam naczelny marszałek Józef Piłsudski zanim stworzyli niepodległe państwo, napadali na pociągi i rabowali carski powozy pocztowe. Napady, strzelaniny i zamachy na carskich urzędników i milicjantów to była codzienność. W samym tylko roku 1906 dokonano ok. 1245 zamachów terrorystycznych, czyli statystycznie każdego dnia miały miejsce co najmniej 3. Broń nosił przy sobie prawie każdy robotnik zaangażowany w działalność podziemną. Nie zawsze służyła tylko jako narzędzia do wypełniania zleconych egzekucji, lub napadów-  bardzo często rozwiązywano nią swoje osobiste porachunki. Wojciech Lada opisuje każdy wymiar działań Bojówki. Od napadów, zamachów przez pracę laboratorium do zadań kobiet.

Wojciech Lada wszystkie opisywane historie ubogaca licznymi cytatami. Wpływa to na jakość przekazywanych informacji. Tym bardziej książka jest wiarygodna. A czyta się ją naprawdę szybko, nie można się oderwać i ciągle chce się więcej. Książka bez wątpienia jest warta  przeczytania.


1 komentarz:

  1. Świetna recenzja, a książka wręcz wspaniała ;D

    OdpowiedzUsuń