niedziela, 30 listopada 2014

Jak brzmiał tekst przysiegi Armii Krajowej...

W obliczu Boga Wszechmogącego i Najświętszej Marii Panny Królowej Korony Polskiej, kładę swe ręce na ten święty Krzyż, znak męki i Zbawienia. Przysięgam być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczpospolitej Polskiej, stać nieugięcie na straży Jej honoru i o wyzwolenie Jej z niewoli walczyć ze wszystkich sił, aż do ofiary mego życia(...)


Każda armia czy grupa bojowa potrzebuje odpowiedniej przysięgi. Rytuału, podczas którego zwykły cywil staje się pełnoprawnym żołnierzem i deklaruje posłuszność przełożonemu, oddaną walkę w imię ojczyzny i służbę rodakom. Cały rytuał, a w szczególności słowa wypowiadanej przysięgi odciskają piętno w psychice na całe życie. Nierzadko weterani AK, opowiadając o swoich przeżyciach okresu wojny, ze łzami w oczach powracają do słów wypowiadanych na baczność z podniesionymi palcami...

Ochotnicy do walk w powstaniu warszawskim składają przysięgę
Pierwszą wersję przysięgi Armii Krajowej, rząd RP na uchodźstwie w Londynie zatwierdził w styczniu 1942 roku-jeszcze przed przemianowaniem ZWZ na AK (14 lutego 1942 roku). Była to przysięga dla wszystkich Polaków walczących na terenie okupowanego kraju w konspiracji. Złożenie przysięgi było jednym z podstawowych kroków do wejścia w świat podziemnej Polski. Obowiązywała zarówno zwykłych żołnierzy, jak i wyższych rangą oficerów. Odbierali ją bezpośrednio przełożeni. Ze względu na bezpieczeństwo żołnierzy konspiracji, nie formalizowano nadmiernie aktu przysięgi i nie praktykowano przysięgi zbiorowej...

Obowiązek złożenia konspiracyjnej przysięgi spoczywał również na oficerach i żołnierzach zawodowych, którzy przed wojną przysięgali na podstawie roty z 1932 roku, wprowadzonej przez Prezydenta RP w rozporządzeniu o służbie wojskowej...

Pierwsza wersja z 1942 roku prowadzona przez Prezydenta na uchodźstwie brzmiała następująco:

Przysięgający:
W obliczu Boga Wszechmogącego – i Najświętszej Marii, Królowej Korony Polskiej – kładę rękę na ten Święty Krzyż, znak Męki i Zbawienia, i przysięgam, że będę wiernie i nieugięcie stać na straży honoru Polski i o wyzwolenie jej z niewoli walczyć będę zawsze ze wszystkich sił moich, aż do ofiary z mego życia. Wszelkim rozkazom będę posłuszny, a tajemnicy niezłomnie dochowam, cokolwiek by mnie spotkać miało.

Przyjmujący odpowiadał na to:
 Przyjmuję cię w szeregi żołnierzy Wolności. Obowiązkiem twoim będzie wlaczyć z bronią w ręku o odzyskanie Ojczyzny. Zwycięstwo będzie twoją nagrodą, zdrada będzie ukarana śmiercią.

Składanie przysięgi

12 grudnia 1942 roku, dowódca Armii Krajowej generał „Grot" Rowecki, rozkazem  nr 73/1942 wprowadził nieznaczne zmiany w tekście przysięgi przytoczonej powyżej. Zostały one oczywiście zaakceptowane przez naczelnego wodza. Chodziło głównie o wprowadzenie do tekstu roty samej nazwy Armii Krajowej, której wcześniej nie było. Zastosowano też kilka poprawek językowych, Po zmianach przysięga  prezentowała się następująco:

 Przysięgający:

W obliczu Boga Wszechmogącego
i Najświętszej Marii Panny, Królowej Korony Polskiej,
kładę swe ręce na ten Święty Krzyż,
znak Męki i Zbawienia,
i przysięgam być wiernym Ojczyźnie mej
Rzeczpospolitej Polskiej,
stać nieugięcie na straży Jej honoru
i o wyzwolenie Jej z niewoli
walczyć ze wszystkich sił
– aż do ofiary życia mego.
Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej
i rozkazom Naczelnego Wodza
oraz wyznaczonemu przezeń Dowódcy Armii Krajowej
będę bezwzględnie posłuszny,
a tajemnicy niezłomnie dochowam,
cokolwiek by mnie spotkać miało.
Tak mi dopomóż Bóg!
 
Przyjmujący odpowiadał:

Przyjmuję Cię w szeregi Armii Polskiej,
walczącej z wrogiem w konspiracji
o wyzwolenie Ojczyzny.
Twym obowiązkiem będzie walczyć
z bronią w ręku.
Zwycięstwo będzie Twoją nagrodą,
zdrada karana jest śmiercią!


Składanie przysięgi podczas powstania warszawskiego-rekonstrukcja, Mokotów 

16 komentarzy:

  1. Czyli treść roty automatycznie wyznaczał jedyne możliwe do zaakceptowania przekonania religijno-światopoglądowe rekruta do AK... Ciekawie wpisuje się to w wyłaniający się czasem z mroków historii wizerunku AK, który nie jest tak romantyczny w rzeczywistości, jak niektórzy by go chcieli widzieć.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niektórzy to mylą realia współczesne z tymi sprzed 70+ lat. Kwestia ateizmu w ogóle nie wypływała. Byli, i owszem, w AK różnowiercy i od nich przysięgę odbierając opuszczano fragment o Maryi (dlatego w przytoczonym tekście jest między myślnikami).

      Usuń
  2. = Chwała Armii Krajowej =

    OdpowiedzUsuń
  3. Ciekawy artykuł o przysiędze Armii Krajowej. Szkoda tylko, że tak potraktowano tych wspaniałych Bohaterów

    OdpowiedzUsuń
  4. tekst przysięgi jest zgodny z dewizą Wojska Polskiego, która też powinna być wyryta w sercu każdego Polaka "Bóg Honor Ojczyzna". Trzy najważniejsze, ale nie równoważne, wartości, których kolejność nie jest przypadkowa. Jestem dumna z tego, że jestem Polką. Kiedyś zapytałam sama siebie, jakiej innej narodowości chciałabym być. Tylko Polką.... bo kocham swój kraj z całego serca; ten grajdół, zaścianek Europy czy jakkolwiek ktoś chciałby nazwać moją ojczyznę.
    W piosence Kaczmarskiego "Pan Wołodyjowski" jest taki fragment "Do nieba jest najbliżej - z Polski".

    Do nieba naprawdę jest najbliżej z Polski .... :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Istnienia Boga Peruna nie udowodniono! Ta AK to jakiś katotaliban był? Czy żydzi mogli zignorować fragment: "i Najświętszej Marii Panny, Królowej Korony Polskiej,
      kładę swe ręce na ten Święty Krzyż,
      znak Męki i Zbawienia" a ateiści cały wstęp?

      Usuń
  5. mam 45 lat i po przeczytaniu łzy w oczach, jakie to niemęskie...

    OdpowiedzUsuń
  6. Sprostowanie. Otóż dewiza „Bóg, Honor, Ojczyzna” po raz pierwszy pojawia się na sztandarach oddziałów Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie dekretem Prezydenta Rzeczypospolitej z 15 października 1943 r. Do tego czasu w Wojsku Polskim obowiązywała dewiza „Honor Ojczyzna” oficjalnie wprowadzona ustawą z dnia 1 sierpnia 1919 r. o godłach i barwach Rzeczypospolitej Polskiej.

    OdpowiedzUsuń
  7. Kilka miesięcy temu zdecydowałem że na pewno skorzystam z bardzo dobrej firmy Ugryzienie pluskwy w Warszawie .Ta firma naprawdę jest bardzo profesjonalna.

    OdpowiedzUsuń
  8. Kilka tygodni temu dowiedziałem się o bardzo ciekawiej stronie wirtualny alkomat . O tej stronie powiedziałem nawet mojemu bardzo dobremu znajomemu.

    OdpowiedzUsuń
  9. 38 year-old Data Coordiator Abdul Govan, hailing from Schomberg enjoys watching movies like "Moment to Remember, A (Nae meorisokui jiwoogae)" and amateur radio. Took a trip to Kathmandu Valley and drives a Tacoma. sprawdz moj blog

    OdpowiedzUsuń
  10. Dobrze by było jakby ktoś mi ten ostatni komentarz przetłumaczył na polski.

    OdpowiedzUsuń
  11. W obliczu Boga Wszechmogącego
    i Najświętszej Marii Panny, Królowej Korony Polskiej,
    kładę swe ręce na ten Święty Krzyż,
    znak Męki i Zbawienia,
    i przysięgam być wiernym Ojczyźnie mej
    Rzeczpospolitej Polskiej,
    stać nieugięcie na straży Jej honoru
    i o wyzwolenie Jej z niewoli
    walczyć ze wszystkich sił
    – aż do ofiary życia mego.
    Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej
    i rozkazom Naczelnego Wodza
    oraz wyznaczonemu przezeń Dowódcy Armii Krajowej
    będę bezwzględnie posłuszny,
    a tajemnicy niezłomnie dochowam,
    cokolwiek by mnie spotkać miało.
    Tak mi dopomóż Bóg!

    OdpowiedzUsuń
  12. Kilka dni temu bardzo przypadkowo dowiedziałem się o 514 455 736 . Jestem pewny na 100 procent ,że bardzo szybko skorzystam z tej oferty.

    OdpowiedzUsuń
  13. Fajny blog . Na pewno bardzo szybko na ten blog wrócę.

    OdpowiedzUsuń