czwartek, 23 marca 2017

Cudze chwalicie, swego nie znacie. Stonehege w Polsce

Niektórzy uważają, że są dziełem kosmitów. Nikt do końca nie jest pewien do czego służyły. Aby zobaczyć intrygujące kamienne kręgi nie trzeba jechać do Anglii. Dzisiaj przyjrzymy się "polskiemu Stonehege" i postaramy się odkryć jego tajemnice.


Nieopodal wsi Węsiory (gmina Sulęczyno na Pojezierzu Kaszubskim) znajdują się ułożone z głazów o wysokości od jednego, do półtora metra cztery kręgi, o średnicy około 11-26 metrów, kamienne stele i dwadzieścia kurhanów. Podobne formacje znajdują się także w pobliżu wsi Odry (gmina Czersk w województwie pomorskim) - tutaj można zobaczyć dwadzieścia siedem kurhanów oraz dziesięć kamiennych kręgów, a w dodatku cmentarzysko z grobami ciałopalnymi i szkieletowymi.W miejscu kamiennych kręgów gromadzili się Goci, a więc jedno z największych i najważniejszych plemion wschodniogermańskich, którzy przybyli tu ze Skandynawii, wędrując na południe. Warto zauważyć, że Goci czasami układali kamienne kręgi wokół miejsc pochówku, a także bruki kamienne między zespołami grobów oraz budowali kurhany. Bardzo prawdopodobne jest więc, że tajemnicze kręgi były po prostu "dodatkiem" do grobów. Ale czy pełniły tylko funkcję dekoracyjną?

 W ich miejscu odbywały się sądy plemienne, narady starszyzny i wiece, a także ceremonie pogrzebowe. Miejscowi w późniejszym czasie obserwowali tam różne tajemnicze zjawiska, których przyczynę niektórzy tłumaczą tym, że pogańscy władcy odprawiali w takich miejscach sądy. Jedna z teorii głosi, że kręgi pełniły funkcję obserwatorium astronomicznego. W czasie przesilenia letniego i zimowego, patrząc przez wizjer utworzony przez dwie kamienne stele, można obserwować wschód i zachód Słońca. Inne kombinacje pozwalają na zlokalizowanie na niebie gwiazd (Syriusza, Oriona, czy Regulusa). 

W pobliżu wsi Odry, znajduje się rezerwat archeologiczny Kamienne Kręgi. Na jego terenie zarejestrowano podwyższony poziom promieniowania, sam rezerwat jest nazywany miejscem mocy i pozytywnej energii. Z kolei kręgi w pobliżu Węsiorów zostały zbadane przez radiestetów, którzy ustalili, że największą mocą emanuje najwyżej położony krąg, zachowany w najlepszym stanie. Wielu parapsychologów udaje się w to miejsce, aby szukać przejścia do innego wymiaru, nawiązać kontakt z zaświatami.

Badania nad kręgami rozpoczęły się w 1870 roku i jeszcze pod koniec wieku dziewiętnastego gdański archeolog Abraham Lissaufr, po wstępnych badaniach określił wiek kręgów na 4000-1800 lat p.n.e. 

Nikt nie może powiedzieć ze stuprocentową pewnością w jakim celu powstały tajemnicze obiekty ułożone z głazów. Nie są one może aż tak spektakularne jak Stonehege, ale z pewnością równie intrygujące i tajemnicze. Warto więc udać się we wspomniane miejsca i na własną rękę spróbować odkryć sekrety kamiennych kręgów.Łukasz Wąchała 

Bibliografia: Atlas Polski
wydawnictwo: Deagostini

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz